EmekGüncel

SML Etiket önünde 15 Haziran çağrısı

15-16 Haziran Bileşenleri, SML Etiket direnişini ziyaret ederek 15-16 Haziran direnişinin 51. yılı vesilesiyle basın açıklaması yaptı, 15 Haziran'da Kadıköy'de yapılacak eyleme çağrı yapıldı.

15-16 Haziran Bileşenleri, büyük işçi direnişinin 51. yılında işçi ve emekçilerin güncel taleplerini dile getirmek için SML Etiket fabrikası önünde buluştu.

Açıklama öncesi direniş alanına yürüyüş gerçekleştirildi. Bildiri dağıtımı yapılarak yapılan yürüyüşte “Direne direne kazanacağız” sloganı atıldı. “Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır” başlıklı bildiriyle, talepler ve 15 Haziran’da Kadıköy’de yapılacak eyleme çağrı yapıldı.

Bileşenlar adına basın açıklamasını SML Etiket direnişçisi Derya Sırbudak okudu.

Sırbudak, “Bundan 51 yıl önce, düzenin yasalarına karşı fiili meşru mücadele anlayışı ile, sendikal bürokrasiye karşı fabrika komiteleri ile yükselen ve militanlaşan hareketi bastırmak adına patronlar, devlet her yola başvuruyordu. Eylemler kolluk güçleri ile şiddet uygulayarak, öncü işçileri tutuklayarak, kurşun sıkarak dağıtılmaya çalışılıyor, DİSK’e ve mücadeleci bağımsız sendikalara üye olan işyerlerinde türlü ayak oyunları oynanıyordu. Gelinen aşamada sermaye sınıfı hareketi engellemek adına bir yasa çıkartarak DİSK’i ve bağımsız sendikaları, dolayısıyla mücadeleyi sınırlandırmak, baskılamak istedi. İşçiler ise o dönem mücadelenin en ileri mevziisi olarak ortaya çıkan örgütlenmelerinin sınırlanmasına karşı cevabı Türkiye’yi sarsacak bir direniş ortaya koymak oldu” dedi.

15-16 Haziran işçi başkaldırısının sınıf mücadelesindeki yerine dikkat çeken Sırbudak, “Ortaya konulan direnişle çıkartılmak istenen yasa geri çektirilmiş oldu” diye belirtti.

“Krizin ve salgının faturasını bizlerin sırtına yüklemek adına kıdem tazminatımız gasp edilmek isteniyor, yasalarla grev ve eylemlerimiz yasaklanıyor, fiilen örgütlenme ve toplu iş sözleşme yapma yasaklanıyor, her türlü gösteri ve yürüyüş bastırılmaya çalışılıyor” diyen Sırbudak, “Sendikal bürokrasi ise mücadelenin önünde büyük bir engel olmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

SML Etiket direnişçisi Derya Sırbudak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Patronları, sarayı, mafyası, çetesi, medyası, sözde muhalefeti birlikte hareket ediyor, hepsi aynıdır, halka karşıdır. Bu pisliği temizlemek biz işçilere, emekçilere, kadınlara, halklara düşmektedir. ‘Gündüzleri sömürülmediğimiz, geceleri aç yatmadığımız’ bir dünyayı ancak bizlerin emeği kurabilir.

“15-16 Haziran büyük işçi direnişi üzerinden yarım asır geçmesine rağmen sınıfa yönelik saldırılara karşı dayanışmanın, militanlığın, fiili meşru çizginin ve birleşik mücadelenin en iyi örneği olma özelliğini koruyor.

“Krizin ve salgının faturasını ödememek için, haklarımızın korunması için birleşmeli, örgütlenmeli ve mücadele etmeliyiz. Sermayenin azgın saldırılarına karşı 15-16 Haziran’ın ruhuyla ‘Genel grev, genel direniş’ hattında örgütlenelim.”

15 Haziran’da Kadıköy’de gerçekleştirilecek eyleme çağrı yapılarak eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu