Güncel

İskenderun T Tipi Hapishanesi’nde tutsak yakınlarına Kürtçe yasağı

H. Merkezi: İskenderun T Tipi Hapishanesi’nde tutuklu olan yakınlarını ziyarete giden aileler, gardiyanların kendilerine, “Kürtçe konuşmak yasak” dediğini belirtti.

Son dönemlerde yaşanan hak ihlalleri ile gündeme gelen İskenderun T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu yakınlarının açık görüşüne giden aileler, mezopotamyaajansına hapishanede yaşanan ihlalleri aktardı. Bir süre önce Mardin E Tipi Kapalı Hapishanesi’nden İskenderun T Tipi Kapalı Hapishanesi’ne sevk edilen tutuklu yakınları, görüşte Kürtçe konuşmak istedikleri vakit gardiyanlar tarafından engellendiklerini kaydetti. Gardiyanların kendilerine “Kürtçe konuşmak yasak” dediğini aktaran aileler, tutukluların sürekli hakarete maruz kaldıklarını söylediklerini dile getirdi.

 

“İçeriye ne kitap ne de gazete alınıyor”

Daha önce hapishanede toplatılan kitapları hatırlatan aileler, “Çocuklarımızın isimlerini vermeye çekiniyoruz. Daha öncesinde sorunları aktaranlara farklı yönelimler geliştirildi. İçeriye ne kitap ne de gazete alınıyor. Yakınlarımız koğuşlarda kendi aralarında Kürtçe konuştukları vakit hakarete maruz kaldıklarını söyledi” dedi. Konu hakkında görüştüğümüz cezaevi yönetimi ise, Kürtçe yasağının söz konusu olmadığını savundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu