GüncelManşet

Silivri 9 no’lu da Tek Tip Elbise Dayatması

H. Merkezi: AKP iktidarının uzun bir süredir gündemde tuttuğu ve hazırlıklarını sürdürdüğü Tek Tip Elbise(TTE) uygulamasının ilk adımları uygulanmaya başlandı.

Silivri Hapishanesinde tutuklu bulunan İlker Altundal ve Gökhan Keskin, kendilerine tek tip kıyafet giydirilmek istendiğini, kabul etmediklerinde de gardiyanlarca darp edildiklerini dile getirdi. Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) verdiği bilgilere göre,  Silivri İnfaz Hakimliği’nde dün duruşması olan iki tutsağa tek tip giydirilmek istendi. Tutsaklar durumu, aileleriyle yaptıkları telefon görüşmesinde dile getirdiler.

Halkın Hukuk Bürosu, olayı Twitter hebasından duyurdu. Halkın Hukuk Bürosu, “Silivri 9 No’lu hapishanesinde kalan müvekkiller İlker Altundal ve Gökhan Kesgin İnfaz Hakimliği’ndeki duruşmalarına götürülürken tek tip elbise giymeleri dayatılmış, giymeyi kabul etmedikleri için saldırıya uğramış, işkence yapılmıştır” dedi.

 

Yönetmelik çıkmadan kıyafet geldi

Hukukçular, kanun hükmünde kararname ile getirilen tek tip uygulamasının yürürlüğe girmesi için yönetmeliğin şart olduğunu, ancak bu yönetmelik henüz çıkmadan kıyafetlerin bazı hapishanelere yollanmaya başlandığını belirtti.  24 Aralık 2017 tarihli 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) 103/2 maddesinde, “Bu maddede öngörülen yönetmelik bir ay içinde yürürlüğe konulur. Bu madde hükümleri söz konusu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren uygulanır” ifadeleri yer alıyor.

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile getirilen uygulama, tek tip kıyafetin “hapishane dışında” giyilmesini öngörüyor. Yani, tutsakların adliyeye götürülürken tek tip giyeceği düzenleniyor.

Bu durumda, kanunda öngörülen maddelerden tutuklu veya hükümlü 58 bin 500 tutsak tek tip kıyafet zorunluluğu getirilmiş oldu. Bu uygulama ilk etapta hapishane dışına duruşmaları için çıkan tutsaklara dayatılacak gibi görünüyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu