Emek

İSİG: 2018’in ilk ayında en az 141 işçi yaşamını yitirdi

H. Merkezi: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi raporuna göre 2018’in ilk ayında en az 141 işçi yaşamını yitirdi. Rapora göre Ocak ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçilerin sayısı en az 141.

Rapora göre, Ocak’ta yaşamını yitiren 141 emekçinin 120’si işçi, memur statüsünde çalışan ücretlilerden oluşurken, 21’i küçük toprak sahiplerinden ve 32’si kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluşuyor. İkisi 14 yaş ve altında olmak üzere 5 çocuk çalışırken hayatını kaybetti.

Rapora göre, iş cinayetleri en çok inşaat, tarım, metal, taşımacılık ve belediye/genel işler işkollarında gerçekleşti. İş cinayetlerinin nedenleri olarak ise yüksekten düşme, trafik/servis kazası ve ezilme/göçük öne çıkıyor.

Ocak ayında iş cinayetleri en çok İstanbul, Bursa, Antalya, Kocaeli, Konya, Adana, Aydın ve İzmir’de yaşandı. Hayatını kaybeden işçilerden 11’i (yüzde 8) sendikalı işçi, 130 işçi ise (yüzde 92) sendikasız.

10 mülteci/göçmen işçi de yaşamını yitirdi. Bunlardan 5’i Suriyeli, 2’si Afgan, 2’si Pakistanlı ve 1’i Tacik…

 

İşçi intiharları

İSİG’in raporunda bu ay sıklıkla basında yer bulan işçi intiharlarına da değinildi. Ocak ayında intihar eden 6 işçinin olduğu kaydedilirken, Türkiye’de işçilerin borç, mobbing ve işsizlik nedeniyle intihar ettikleri belirtildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu