GüncelManşet

Sevag Balıkçı için mezar başında anma

Ermeni Soykırımının 103.yılında yapılan anma etkinlikleri, zorunlu askerlik yaptığı sırada katledilen Sevak Balıkçı’nı’nın mezarı başında yapılan anma ile devam etti.

İstanbul: Saat 15.00’da Ermeni mezarlığında bir araya gelen Sevag’ın ailesi ve dostlarının düzenlediği anmaya birçok temsilci katıldı. Anne Ani Balıkçı, “Kimse ırkçılık yüzünden öldürülmesin” dedi.

Batman’ın Kozluk ilçesinde 24 Nisan 2011 yılında zorunlu askerlik yaptığı sırada katledilen Sevag Balıkçı, Şişli Ermeni Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı. Ermeni Soykırımı’nın 103’üncü yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında yapılan ve Nor Zartonk İnisiyatifi tarafından gerçekleşen anmaya, Balıkçı ailesi, yakınları, Rakel Dink, Avrupa Irkçılık Karşıtı Taban Hareketi (EGAM) yöneticisi Benjamin Abtan, Avrupa’dan soykırım anmalarını takip etmeye gelen heyet ve çok sayıda kişi katıldı.

“Bizi mahkûm ettikleri adaletsizliğe karşı her zaman mücadele edeceğiz”

Yapılan dini törenin ardından konuşan Nor Zartonk İnisiyatifi’nden Arno Kalaycı, Sevag’ı unutacağımızı, onun için adalet talebinden bulunmaktan vazgeçeceğimizi, hayatımızı hiçbir şey olmamış gibi sürdüreceğimizi düşünenler yanılıyor. Nasıl ki 103 yıl önce öldürülen atalarımızı unutmadıysak Sevag’ı da unutmayacağız. Irkçılıkla mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Bizi mahkûm ettikleri adaletsizliğe karşı her zaman mücadele edeceğiz dedi.

“Irkçılık Yüzünden Kimse Ölmesin”

Balıkçı’nın annesi Ani Balıkçı da,Herkes aynı değildir. Biz de önce insanız ondan sonra Ermeni’yiz. Biz doğarken anne babamızı seçme gibi bir şansımız yok. Irkçılık yüzünden kimse ölmesin diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu