Güncel

Şenyaşar ailesi 142 gündür adalet nöbetinde

Emine Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar, AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın yakınları tarafından katledilen aile üyeleri için 142 gündür Şanlıurfa Adalet Sarayı önünde “adalet” nöbeti tutuyor.

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın adalet mücadelesi sürüyor.

Emine Şenyaşar ile Ferit Şenyaşar, Şanlıurfa Adalet Sarayı önünde başlattıkları “adalet” nöbetine 142. gününde devam ediyor.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) 1,2 ve 3 Nolu Diyarbakır Şubesi yöneticileri, SES Urfa Şubesi ve Eğitim Sen Urfa Şube yöneticileri, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Şenyaşar ailesini ziyaret ederek, adalet nöbetine destek verdi.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardıklarına göre Emine Şenyaşar, 14 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen katliam gününe dair tanıklıklarını ve sonrasında verdiği adalet mücadelesine dair konuştu. 9 Mart 2021 tarihinden bu yana Urfa Adliyesi önünde sürdürdükleri “Adalet” nöbetinde karşı kaşıya kaldıkları engellemelere değinen Şenyaşar, konuşmalarını kamera ile kaydeden polislere, “Bizi katledenler Suruç’ta geziyor. Bizi takip edeceğinize gidin onları takip edin. Nerede devlet? Bu devlette adalet yok” sözleri ile tepki gösterdi.

“Hak, hukuk, adalet yerini bulsun”

Ardından Eğitim Sen heyeti adına söz alan Diyarbakır 2 Nolu Şube Yöneticisi Fesih Zirek, “Nerede, nasıl ve kime olursa olsun hak ve adaletin yerini bulması gerek. Aile uzun bir süredir burada adalet talebi ile oturmuş durumda. Aile kim suçlu ise suçlu tespit edilsin ve cezasını çeksin istiyor. Tek istekleri hak, adalet yerini bulsun. Biz sendika olarak şunu söylüyoruz: kim, nerede, nasıl olursa olsun hak, hukuk, adalet yerini bulması gerektiğini söylüyoruz” şeklinde konuştu.

“Kararlılıkla mücadeleye devam edeceğiz”

Annesi ile birlikte “Adalet” nöbeti tutan Ferit Şenyaşar ise “Yaşananlar karşısında adalet mücadelemiz dayanışma ile devam ediyor. Biz burada bir hak mücadelesi veriyoruz. Suruç Devlet Hastanesi’nde kamu çalışanlarının gözleri önünde bir katliam yapıldı. Bizi taşıyan ambulanslar paramparça edildi. Tekerleklerine kurşun sıkıldı. Bu insanlık suçunu işleyenler belli. İçlerinde iktidar partisinin bir milletvekili olduğu için dosyayı açacak cesaretli bir savcı bulamıyoruz. Dosyamıza bakan 8’inci savcı ile dün görüşmek istedik ama ne yazık ki bulamadık. Yüzlerce avukat dosyayı takip ediyor ama karşı tarafta bir muhatap yok. Bu dava böyle devam etmez. Kararlılık ile mücadele etmeye devam ediyoruz, bizi ziyaret edenlere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu