Güncel

Şengal saldırısına Amed den tepki

Türk ordusunun Şengal'e yönelik hava saldırısına tepki gösteren siyasi parti ve DKÖ'ler, dayanışma çağrısı yaptı.

H. Merkezi: Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Tevgera Jinên Azad (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) ve Barış Anneleri’nin yanı sıra çok sayıda kitle örgütünün katılımı ile Türk ordusunun Şengal’e yönelik gerçekleştirdiği hava saldırısına ilişkin bir basın açıklaması düzenlendi.

HDP Diyarbakır İl Örgütü’nde yapılan DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk tarafından okunan  açıklamada, Ezidi halkına karşı yürütülen soykırım politikalarının sürdürülmekte olduğu, mezhep ve din savaşlarının merkezi olan Ortadoğu’da, en fazla Ezidi halkının bu savaşların kurbanı olarak seçildiği, 73 fermanla tarihin en acımasız ve vahşi katliamlarıyla yok edilmek istendiklerine dikkat çekildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bundan dört yıl önce, uluslararası emperyal güçlerin göz yumması ve kimi bölge devletlerinin açık desteği ile DAİŞ çeteleri Ezidi Kürtlerin kutsal ve kadim şehri Şengal’e saldırmış, büyük bir katliam gerçekleştirmiştir. Binlerce Ezidi Kürt kadını DAİŞ çeteleri tarafından kaçırılarak köle pazarlarında satılmış, çok ağır sistematik işkencelere, tacizlere ve tecavüzlere tabi tutulmuşlardır. Bu zulüm bir insanlık suçu olarak tarihe kazınmıştır. Kaçırılan Ezidi Kürt kadınlarından binlercesinin akıbetinin hala ne olduğunun bilinmemesi de insanlığın bir ayıbı ve utancı olarak tazeliğini korumaktadır.”

Şengali için başsağlığı

Şengal’de Ezidi halkının özgücü ve iradesi temelinde demokratik ve özgürlükçü bir yönetim sistemi oluşturduğunun altını çizen Öztürk, bunun IŞİD’e destek verek bölge gericiliğini tedirgin ettiğini söyledi.

Öztürk şöyle konuştu:

“Ortadoğu gericiliğinin, Ezidi halkımıza karşı yürüttüğü saldırgan politikalar farklı biçimler alarak sürdürülmeye çalışılmaktadır. Bu hazırlıklar, 15 Ağustos günü Koço köyünde yapılan katliamın yıldönümü anmasından dönen Ezidi konvoyuna savaş uçakları tarafından saldırı düzenlenmesi bu hazırlıkların pratik olarak hayata geçirildiğinin de göstergesi olmuştur. Ezidi halkının değerli evladı, önder siyasetçilerinden Mam Zeki’nin yaşamını yitirmesinden dolayı derin bir acı ve üzüntü yaşadığımızı belirtmek isteriz. Ezidi halkımız başta olmak üzere, bütün Kürt halkına, yoldaşlarına ve ailesine başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz.”

 

“Ortadoğu halklarının barış, kardeşlik, adalet ve özgürlük taleplerine karşı yapılmış bir saldırıdır”

“Yapılan saldırıyı, hangi parçada olursa olsun Kürt halkının kazanımlarına ve özgürlük taleplerine karşı yapıldığı gerçeğini bütün Kürdistani yapıların bilince çıkarması gerekir. Bu bilinçle, Ezidi halkımızı sahiplenmek ve yeni fermanlardan korumak adına, büyük bir dayanışma içerisinde olmak bütün Kürdistani yapıların hayati derecede bir sorumluluğudur. Bu saldırı Rojava ve Şengal’de yeşermeye başlayan, Ortadoğu halklarının barış, kardeşlik, adalet ve özgürlük taleplerine karşı yapılmış bir saldırıdır. “ sözleriyle yaşanan saldırıyı kınayan Öztürk, tüm Ortadoğu halklarının bu saldırının karşısında durması, Ezidi halkıyla büyük bir dayanışma içerisinde olması çağrısında bulundu.

Öztürk şöyle devam etti:

“Bizler, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri olarak bu saldırgan politikaların ve Kürt düşmanlığının Türkiye devletine hiçbir şey kazandırmayacağını; bu yöntemlerle asla sonuç alınamayacağı gerçekliğini yüzyıllık inkâr ve imha politikalarının iflasından yola çıkarak bir kez daha açıklıkla dile getirme istiyoruz. Bu bilinç, duygu ve inançla, hiçbir saldırının halkımızın iradesini kıramayacağı gerçeğini büyük bir kararlılıkla tekrarlıyor, tüm halkımızı Ezidi halkımızla dayanışmaya ve birlik olmaya çağırıyoruz.”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu