Güncel

Şengal Katliamı Amed’de lanetlendi

HDP Kadın Meclisi ve TJA, Amed'de yaptıkları basın açıklamasıyla Şengal katliamını lanetledi.

Amed’de HDP Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA), IŞİD’in Şengal’de Êzidîlere yönelik katliamının 7. yılı vesilesiyle basın açıklaması yaptı.

Dağkapı Meydanı’nda yapılan eylemde “Komkujiya Ézîdîyan qirkirana jiné ye”, “Em li dijî qirkirînê jîyanê diafrînin” yazılı pankartlar açıldı.

Eylemde konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun şunları söyledi:

“Sistematik cinsel işkenceye maruz kalan Êzîdî kadınlar, ‘savaş ganimeti’ olarak köleleştirildi, kurulan köle pazarlarında erkeklere satıldı” dedi. Şengal’de kurdukları kadın meclisleri ile kadın iradesini örgütleyen Êzîdî kadınların, başta ezilen kadınlar olmak üzere dünya halklarına umut olduğunu belirten Tosun, “Bu umudu kırmak isteyenler, aynı zamanda Ortadoğu’da direnişin ve mücadelenin kadın tarihini yazan Kürt kadınlarının iradesini de teslim almak istedi. Hevrîn Xelef’i, Zehra Berkel’i, Hebûn Mela Xelil’i, Emine Weysi’yi ve adını saymaya nefesimizin yetemeyeceği nice devrimci kadını katlettiler.”

3 Ağustos’un “Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü” olarak ele alındığını belirten Tosun, Türkiye’deki iktidar tarafından Şengal Katliamı’nın halen kınanmamasına tepki gösterdi.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, IŞİD’in Êzîdîleri soykırımdan geçirmek istediğini ve Ezidilerin direndiğini belirterek “Dünyanın dört bir yanı bu saldırıyı soykırım olarak tanıdı. Fakat Türkiye tanımadı, bunun yanında sistemin kendisine sistematik bir şekilde saldırı gerçekleştiriyor. Su çok iyi bilinmelidir ki kadınların mücadelesi ile kurulan sistem, kadınlar tarafından korunuyor, kadınlar karanlık güçlerin saldırılarına izin vermeyecek. Bizlerde bu mücadelenin yanında yer alıyoruz. Türkiye bu katliamı tanımalı ve saldırılara son vermelidir” dedi.

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ise konuşmasında şunları söyledi:

“Barbar çeteler hegomanik güçler tarafından desteklendi. Şengal’e ulaşana kadar bir sürü yer geçtiler ve katliam yaptılar. Êzîdî kadınları nasıl toprakları, kimlikleri, inanışları için direniş gösterdiler ise bizim de öyle yapmamız lazım. Bu katliamı tanıyın. Biz bunun mücadelesini vereceğiz. Şengal kadınları tüm dünya kadınlarının özgürlüğü için bir örnek oldu.  Kürdistan ve Kürt kadını özgürleşinceye kadar mücadelemiz sürecek.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu