EmekGüncel

Sendikalı oldukları için işten çıkarılan PTT işçilerinden eylem

Sendikalı oldukları için işten çıkarılan PTT işçileri, Kadıköy’de bulunan PTT binası önünde işlerini geri istedi

Posta, Telefon ve Telekomünikasyon İşçileri Sendikası (PTT-Sen), sendika temsilcileri ve yöneticilerinin işten çıkarılmalarını protesto etmek amacıyla İstanbul Kadıköy Rıhtımda bulunan PTT önünde açıklama yaptı.
“Kamunun üvey evlatları PTT taşeronları” yazılı pankartın açıldığı açıklamada, “Yardımcı işçi değiliz asıl işçiyiz”, “Bütün taşeronlara kadro” ve “Bak postacı geliyor kadro istiyor” yazılı dövizler taşındı. Açıklamada sık sık ” İşçiyiz haklıyız kazanacağız” ve “Taşeron çalışmak istemiyoruz” sloganları atıldı.
Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası (Güvenlik-İş) Genel Başkanı Soner Güney, işçilerin eylemlerine engel olmak için işverenlerin işçileri mecburi mesaiye bıraktığını söyledi. Güney, “İstediğiniz kadar engel olun, bizler inandığımız davadan vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.
Sendikalaşmadan sonra iş yükünün iki katına çıkarıldığını belirten Güney, “Sendikalaşma sonrası taşeron yöneticileri tarafından işçilere baskı yapıldı. İşveren, işçileri  ‘ya sendika ya iş’ diyerek tercih yapmak zorunda bıraktı. Mobingler uygulandı. Sendika anayasal bir haktır, hiçbir kişi ve kurum anayasanın üzerinde değildir. Bize tercih sunanlar suç işlemektedir” diye konuştu.
Güney, yıllarca emek mücadelesi veren PTT işçilerinin işten çıkarıldığını ifade ederek, “İşten çıkarılmanın yasak olduğu pandemi döneminde kanunlar hiçe sayılarak arkadaşlarımızı işten çıkarttılar. Bizler hak ve hukuk çerçevesinde işçilerin emek mücadelesini veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.
Güney, işçilerin taleplerini, “PTT’de taşeron düzeninin kaldırılması, sendikalaşma üzerindeki baskıların son bulunması, her geçen gün daha da artan iş yükünün hafifletilmesi, baskı, mobbing ve işten çıkarılma tehditlerinin son bulunması, sendika yetki belgesinin gerektirdiği doğrultuda masaya oturulması” şeklinde sıraladı.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu