Güncel

Sarıgazi: “Sivas için halkın adaleti tecelli edecek”

Kartal: 13 Mart günü devlet yargı organları ile Sivas katliamı davasını zamanaşımı kararıyla düşürdü. Bu kararla beraber devletin katliamcı yüzü bir kez daha ayyuka çıktı. İşlenen katliamın gölgesinde katiller “aklandı”. Aslında bu karar ile beraber devlette kendini aklamaya çalışmıştır. Ancak halkın adaleti er ya da geç tecelli edecektir.

İnsan yakmanın zaman aşımı olmaz” şiarıyla AKA-DER, BDSP, BDP, DHF, ESP, EMEP, Partizan, SDP, TKP, ÖDAH, Munzur Kültür Derneği, FenerbahChe (Sol Açık) tarafından Sarıgazi’de bir yürüyüş gerçekleştirildi. Vatan İlköğretim Okulu önünde toplanan kite Sivas katliamında katledilenlerin resimlerinin bulundu 70 metrelik dev pankartla yürüdü.

Kitlenin en önünde ise “Sivas’tan Roboski’ye katleden devlettir. Hesabını soracağız” yazılı pankart açıldı. Demokrasi Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçen kitle sıklıkla “Sivas’ı unutma, unutturma”, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” vb. sloganları haykırdılar. Sarıgazi halkının alkış ve ıslıkları eşliğinde gerçekleşen yürüyüş oldukça coşkuluydu.

Eylemde Partizan da “Katil devlet hesap verecek”, “ Sivas’ın katili Patron- Ağa Devleti” yazılı dövizleri ile katıldı.

Katleden devlet kendini aklayamaz

Yürüyüşün ardından kurumlar adına yapılan açıklamada Sivas katliamının zamanaşımı ile zihinlerden silinmek istendiğine dikkat çekildi.

Açıklamada “Sivas katliamı gerçekleşmeden önce hicret koşusu düzenleyip katliam için şehir dışından gelenleri otellere yerleştiren Sivas Valisin. Madımak Oteli’ni taşlayan güruha gazanız mübarek olsun diye seslenen belediye başkanını. Katliamdan 15 gün önce gerçek Müslümanları savaşa çağıran bir bildiriyi yerel gazetelere fakslayan Emniyet Müdürlüğü’nü, Madımak’ın yakılışını izleyen Garnizon Komutanlığı’nı, ‘Otelin çevresinde bulunan vatandaşlara bir zarar gelmemiştir’ diyen başbakanı, ‘Şükür ki güvenlik güçleriyle halk karşı karşıya gelmemiştir’ diyen cumhurbaşkanını unutmadık” denildi.

Açıklamanın ardından eylem “Sivas’ı unutma unutturma” sloganlarıyla sona erdi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu