Güncel

Sağlık emekçileri: Ablukaya son verilmeli

İstanbul: Türkiye Kürdistanı’nda süren abluka ve katliamları gözlemlemek üzere Cizre’ye giden TTB heyeti gözlemlerini anlattı.

İstanbul Tabip Odası ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Şubesi, konuya ilişkin İstanbul’da gerçekleştirdiği basın toplantısı ile gözlemlerini anlattı.

Konuya ilişkin ilk konuşmayı SES adına Fadime Kavak yaptı. Kavak  20 Temmuz’ta gerçekleşen Suruç katliamının ardından savaş politikalarının başlatıldığını belirtti ve  bu süreçten itibaren  4 sağlık emekçisinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Sağlık Bakanı’nın sağlık emekçilerinin bölgede görev yaptığı durumda ikramiye verileceği ve zırhlı araçlarla görev alanına götürelecekleri şeklindeki açıklamalarını hatırlatan Kavak, “Sağlık emekçileri olarak sadece yaralılara yardım etmek istiyoruz” dedi.

Kavak ana akım medyada yayınlanan haberlerle sağlık emekçilerinin hedef gösterildiğini belirtti, “Sağlık emekçileri; yaralıların etnik kimliklerine, cinsiyetlerine, dini inançlarına bakmaksızın hayata döndürmek için mücadele etmektedir” dedi.

Kavak’ın ardından İstanbul Tabip Odası İnsan Hakları Komisyonu üyesi Sadık Çayan Mulamahmutoğlu, 30 Aralık 2015 tarihinden bu yana Kürdistan’da yaşananlara ve sivil ölümlere ilişkin gün gün hazırlanan raporu açıkladı.
Mulamahmutoğlu, cenazelerin bütünlüğünün bozulduğu ve cenazelere işkence yapıldığı yönünde ailelerin şikayetleri olduğunu belirtti. Türkiye ve dünyadaki tüm sağlık meslek örgütlerine Kürt kentlerine heyet gönderilmesi çağrısını yapan Mulamahmutoğlu, “Saklanan daha neler var? Bölge dışından gelen demokratik kitle örgütleri ve meslek örgütlerinden neden bu kadar korkuluyor?” diye sordu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu