Güncel

Rojava’da DKP/BÖG 2. Kongre Tanıtımı Gerçekleşti

DKP/BÖG gerçekleştirmiş olduğu 2. kongre tanıtımının yapıldığı ve Türkiyeli devrimci örgütlerin de katıldığı bir toplantı düzenledi. “Partiyle zafere ulaşacağız” şiarıyla gerçekleştirilen DKP/BÖG 2. kongre tanıtım sunumuna TKP/ML TİKKO, MKP, MLKP, TKEP-Leninist ve MLSPB katılım sağladı.

H. Merkezi: DKP 2.Kongre tanıtımı yapılmadan önce, başta hapishanelerde uygulanan tecridi protesto etmek amaçlı yaşamına son veren tutsak Zülküf Gezen, sonra tüm Rojava ve dünya şehitleri için bir dakikalık saygı duruşuna geçildi.

Saygı duruşu sonrasında DKP/BÖG adına 2. kongreye dair bir açıklama yapıldı. Açıklamada 2. kongre tespitleri paylaşılırken, emperyalist sistemin ekonomik bir kriz içinde olduğu, Orta Doğu’da gerilediği, bu durumu ezilen halkların lehine çevirmenin ve birleşik devrimci mücadelenin güçlendirilmesinin önemine dair vurgu yapıldı.

Devrimci savaşta ısrar edileceği ifade edildikten sonra Kadın Komünarlar Birliği adına bir sunum yapıldı. Leyla Güven ve tüm açlık grevi direnişçilerini selamlayarak başlatılan konuşmada 2. kongre ile birlikte Kadın Komünarlar Birliği’nin kuruluşu ilan edildi.

KKB’nin erkek egemenliğine ve patriyarkaya karşı savaş başlatma amacıyla oluşturulduğu ve kadınların özsavunma gücünü örgütlemeyi hedeflediği açıklandıktan sonra sunum “Dünden aldığımız güçle bugün daha kararlıyız” sözleriyle sonlandırıldı.

Tanıtım toplantısı katılan örgütlerin yaptıkları konuşmalar ile devam etti. MLKP adına yapılan konuşmada DKP/BÖG’ün kısa süre içinde 2. kongresini gerçekleştirmiş olmasını bir başarı olarak değerlendiklerini ve bunun tüm devrimci örgütlere de güç verdiğini belirtti.

MKP adına yapılan konuşmada ise 2. kongre ve mücadeledeki ısrarcılık selamlandı. TKEP-Leninist ise kongreyi güçlü bir ilerleme adımı olarak gördüğünü ve bu adımın birleşik devrim mücadelesini de güçlendirdiğini ifade etti.

Son olarak TİKKO adına DKP/BÖG’ün 2. kongresi Ulaş Bayraktaroğlu şahsında tüm devrim şehitleri anılarak selamlandı.

TİKKO adına yapılan konuşma;

“Emperyalist gericiliğin olduğu her yerde haksız ve gerici savaşlar olacaktır. Buna karşı silahlı mücadele ve devrimci zor olmadıkça da devrim olmayacaktır. Bu yolda hatalar da olacaktır, ki hiçbir devrim hatasız gerçekleştirilmemiştir.

DKP/BÖG’ün böylesi bir süreçte kongre yapması bir başarıdır. Bizler Ulaş yoldaşı Taksim’de halk ayaklanmasında ki direniş te Rojava da DAEŞ’ e karşı savaşırken HDBH’in oluşum sürecinde ki devrimci çaba ve samimiyetinde gördük.

Bugün Türkiye işçi sınıfının mücadelesinin  ve Kürt özgürlük mücadelesiyle birleşip ortaklaşmadığı sürece devrimci İttifaklar güçlendirilmedikçe devrim ve kurtuluş gerçekleşemez. DKP/BÖG’ün yeniden ayağa doğrulmasını selamlıyoruz. Başarıla diliyoruz” sözlerinin ardından “Kahrolsun emperyalizm!” sloganıyla sonlandırıldı.

Birleşik devrim mücadelesinin sıkça vurgulandığı tanıtım toplantısı yapılan konuşmaların ardından son buldu.

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu