GüncelMakaleler

Rojava Komutanlığı Proletarya Partisi’nin 1. Kongresini selamladı

"Partimiz sınıf mücadelesinde kararlılığını ortaya koyarak, halk savaşında kararlılıkla ilerleyeceğini bir kez daha teyit etmiştir."

Resmi internet sitesi tkpml.com‘da yer alan ve TKP-ML TİKKO Rojava Komutanlığı imzalı ve “Partimizin 47. Kuruluş Yıldönümünde Kongreyle Zafere!” başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Partimiz TKP-ML’nin, kuruluşundan 47 yıl sonra gerçekleştirmiş olduğu 1. kongresini coşkuyla selamlıyor, ezilen halklara ve devrim mücadelemize ışık tutacağı inancını ve bilincini taşıyoruz. Önder Kaypakkaya yoldaş, 24 Nisan gibi soykırım günü olarak hafızalardan hiç silinmeyecek tarihi bir günde partimizin kuruluşunu ilan ederek, soykırımın gerçekleştiği topraklarda devrimin partisini kurdu. 24 Nisan Türkiye ve Türkiye Kürdistan’ı topraklarında sadece yıkımın ve soykırımın günü olarak değil, aynı zamanda ülke devriminin öncüsü olan Komünist Parti’nin kuruluş günü olarak sınıf mücadeleleri tarihinde yerini almıştır. Bu açıdan 24 Nisan tarihinin diyalektiği iyi anlaşılmalı ve anlatılmalıdır.”

“Artık söyleyecek sözümüz az, yapacak işimiz çoktur”

Açıklamada, 1. Kongrenin parti tarihi açısından bugüne kadar atılan en ileri adım olmasına rağmen esas olanın Kongre kararlarını yaşama geçirmek olduğuna dikkat çekildi. Proletarya Partisi’nin gerçekleştirdiği 1. Kongrenin düşman operasyonları, darbeci-tasfiyeci süreç, faşizmin ezilenlere ve devrimcilere yönelik saldırlarına da bir yanıt olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Kongremizle birlikte açığa çıkan en önemli başlıklar içerisinde şüphesiz Komünist Kadınlar Birliği’nin kurulması yer almaktadır. Kadın örgütümüzün kurulması; partimizin gelişim düzeyini göstermesi, parti içerisinde kadın kadroların daha fazla karar mekanizmalarında yer almaları, ataerkiyle mücadelede güçlü bir mevzi yaratılması açısından müthiş bir coşku ve heyecan yaratmıştır.

Artık söyleyecek sözümüz az, yapacak işimiz çoktur. Bugün durup bekleme, “Hadi görelim”ci yaklaşımlar gösterme yerine, herkesin bulunduğu cepheden partimizin kararlarını sahiplenme ve bunları hayata geçirme görevini üstlenmesi gerekir. ” (Haber Merkezi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu