GüncelManşet

‘Rojava devrimi Ortadoğu devrimidir’

H.Merkezi: Enternasyonalist Özgürlük Taburu Savaşçısı Bakır Cihan, Rojava devriminin tüm Ortadoğu’nun devrimi olduğunu belirterek, kendini enternasyonalist olarak tanımlayan herkesin devrime katılması gerektiğini söyledi

Birçok sosyalist, enternasyonalist bileşenden oluşan Enternasyonalist Özgürlük Taburu, üç yıl önce kuruldu. Kuruluşundan bu yana Rojava’da gerçekleştirilen hemen hemen tüm hamlelerde yer aldı. Enternasyonalist Özgürlük Taburu bileşeni TİKKO savaşçısı Mahir Bakır Cihan da, devrimin başından beri DAİŞ ile mücadeleye aktif olarak katıldı. Rojava’ya Kobanê savaşı döneminde geldiğini belirten Cihan, Rubar Qamişlo, Hol ve Şeddade hamlelerine katıldığını belertirek, son olarak Rakka hamlesine de ilk aşamasından beri yer aldığını ifade etti.

 

Rojava devrimi Ortadoğu devrimidir

Rakka operasyonun önemine değinen Cihan, DAİŞ’in kendi kendisi için başkent olarak ilan ettiği bir şehir olduğunu hatırlatarak, ”DAİŞ’in en güçlü olduğu şehirlerden. Sadece askeri anlamda değil, siyasi olarak da kendini daha güçlü konuma getirmeye çalışıyor. Yine burada kendisi için yeni katılım merkezi olarak da bu şehri kullanıyor. Burada DAİŞ’e vurulacak her darbe DAİŞ’in sonunu getirecektir. Biz ilk geldiğimizde Rojava Devrimi’ne katılım üzerine geldik. Ancak şu gerçeklik de var. Rojava Devrimi’nin kalıcılığı ancak demokratik bir yaşam çerçevesinde tüm Suriye halklarının birliği temelinde gerçekleşebilir” dedi.

Rojava devriminin önündeki en büyük engelin Türk devleti olduğuna vurgu yapan Cihan şunları kaydetti: “Ortadoğu halklarının devrimi de bununla bağlantılıdır. Yani Rojava Devrimi aynı zamanda kendisiyle birlikte Türkiye ve Ortadoğu devrimini de getirecektir. Onun ilk nüveleri de burada hem Rojava’da hem Kuzey Suriye’de atılıyor. DAİŞ gibi gerici bir zihniyetin yenilmesi, aynı zamanda onun destekçisi olan yada onu var eden temel sistem ve zihniyetleri de geriletecek, hatta yok edecek, diyebilirim.”

 

Rakka Osmanlı hayalinin merkeziydi

Türkiye’nin Rakka operasyonunda duyduğu rahatsızlığı da değerlendirene Cihan, DAİŞ bu kadar güçlenip yayılmasına AKP iktidarının neden olduğunu ifade etti. “Özellikle sol güçler üzerinde yapmak istetiği birçok eylemi, DAİŞ üzerinden gerçekleştiriyor Türk hükûmeti” diyen Cihan, “Türk devleti Rojava ve Suriye’deki petrola sahip olmak istiyor. Erdoğan hükûmetinin hayal ettiği Osmanlı projesinin ana merkezi bu topraklardır. Rakka’nın alınmasından bu yüzden bu kadar rahatsız. Zaten saldırılarından belli oluyor” diye konuştu.

 

Öncelik sivillerin kurtarılması

Türkiye’nin Rakka operasyonunu sabote etmeye çalıştığının altını çizen Cihan, Türkiye’nin DAİŞ ile çok yakın bir ilişkisi olduğunu söyledi. Rakka’nın alınmasıyla bu ilişkinin daha fazla açığa çıkacağını belirten Cihan şunları ifade etti: “TC devleti hem ekonomik, hem de toplumsal olarak DAiŞ ile bir bütünen bağlanmıştır. Reqa’nın alınması Erdoğan hükûmetine büyük bir darbe olur.” Operasyonun başarıyla devam ettiğini vurgulayan Cihan, güçlerinin başarılı bir şekilde ilerlediğini kaydetti. Temel kaygılarının sivilleri kurtarmak olduğuna değinen Cihan, bunun için büyük bir hassasiyet gösterdiğini aktardı.

 

Devrimcilere Rojava çağrısı

Rojava devriminin önemine değinen Cihan, kendini enternasyonalist olarak tanımlayan herkesin devrime tahil olması çağrısı yaptı. Cihan şunları söyledi: “Rojava Devrimi ile özdeşleşmeleri gerekir. Sadece destek vermek değil. Bu devrimin içinde yer almak ve bu devrimde gericiliğe karşı savaşmak, aynı zamanda enternasyonalist devrimci olmanın da gereğidir. Özellikle Türkiye sol hareketlerinin bu devrime katılmaları çok önemli. Çünkü Türkiye’nin devrimi de ancak Rojava Devrimi ile gerçekleşebilir. Hâlâ geç kalmış sayılmazlar; gelip içinde yer alabilirler.

Kaynak: RAKKA-ANF 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu