GüncelManşet

Rize Hapishanesi’nde tutsaklara saldırı 40 tutsak yaralandı

H.Merkezi: Rize L Tipi Kalkandere Hapishanesi’nde “askeri nizam” dayatmasına karşı çıkan tutsaklar saldırıya uğradı, tutsakların bilgi vermemesi için iletişim cezası verildi.

40’a yakın tutsağın yaralandığı saldırıda, tutsaklardan kolu, kafası ve burnu kırılanlar oldu. Üstelik saldırı sonrasında tutsaklara dışarıya bilgi aktarmasın diye iletişim cezası verildi.

Hapishanelere yönelik saldırılar artarak devam ediyor. Elazığ Hapishanesi’nden sonra Rize Kalkandere L Tipi Hapishanesi’nde de siyasi tutsaklara “askeri nizam” olarak adlandırılan ayakta sayım dayatmasında bulunuldu.

“Kafası burnu kırılanlar var ama bu onur kırıcı uygulamayı kabul etmeyecekler”

Konuya ilişkin Mezopotamya Ajansı’na konuşan ve isimlerini açıklamayan aileler, birçok kişiye iletişim cezası verildiği için durumdan haberdar olmadığını söyledi. Deniz isimli bir tutuklu yakını, dün telefonla görüştüğü kardeşinin verdiği bilgileri şöyle paylaştı: “Kardeşimin sesi çok tedirgindi. Zaten daha önce saldırı hazırlığı olduğunu bize söylemişti. Ben Meclis’teki milletvekilleriyle görüştüm ama bir sonuç alamadık. Dün görüştüğümüzde kardeşim, ayakta sayım vermedikleri için kendilerine toplu bir saldırı gerçekleştirildiğini söyledi. Saldırı sırasında 40’a yakın tutuklu ve hükümlü yaralanmış. Kimisinin kafası kırılmış, kolu kırılanlar, burnu kırılanlar var. Bir de bunun üstüne birçoğuna iletişim cezası verilmiş. Kardeşim 6 yıldır cezaevinde ilk kez böyle bir saldırı ile karşı karşıya geliyoruz. Ayrıca kardeşim bu saldırıya karşın, onur kırıcı bu uygulamayı kabul etmeyeceklerini söyledi”

Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu Hamit Dikici’nin babası Nuri Dikici, oğluyla yaptığı görüşmede şunları aktardı: “Tutuklular, askeri sayımı reddettikleri için gardiyanlar koğuşları basıp saldırmaya başlamışlar. Yaşlı ve hasta demeden herkese saldırmışlar. Bazı tutsakların ayağı ve eli kırılmış”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu