Emek

Real, Uyum ve Makro Market işçileri ortak eylem düzenledi

Real Market, Uyum ve Makro Market işçileri Beylikdüzü/MİGROS ve Media Markt de eylem düzenledi. İşçiler haklarını alıncaya kadar mücadele edeceklerini söyledi.

H. Merkezi: Real Market işçileri, Uyum ve Makro Market işçileri Beylikdüzü/MİGROS ve Media Markt önünde ortak eylem düzenledi.

2018 Mart ayında MİGROS’un satın aldığı Uyum ve Makro Market mağazalarında çalışan işçilerin bir kısım MİGROS’da işe alınırken büyük bir kısmı işten çıkartıldı. İşten çıkartılan işçilerin kıdem tazminatları ödenmezken, işçilerde dün(26 Haziran) Real Market işçileri ile birlikte Beylikdüzü/MİGROS önünde protesto eylemi yaptı.

Pankartları ve dövizleri ile yürüyüş yaparak MİGROS önüne gelen  işçiler, sloganlarla haklarını alamadıkları MİGROS’u protesto ettiler. Burada  işçiler adına Hasan Mercanoğlu tarafından bir açıklama yapıldı. Uyum ve Makro marketlerin satış sürecini anlatan Mercanoğlu, 1 ile 18 yıl arası çalışma süresi olan işçilerin kıdem tazminatlarının ödenmediğini, verilen sözlerin tutulmadığını belirtti. Mercanoğlu, gasp edilen haklarını Nakliyat-İş sendikasının sahiplenmesi ile birlikte mücadele ederek alacaklarını ve haklarını alıncaya kadarda mücadeleye devam edeceklerini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

“Üzerimize düşen görevleri yapacağız”

Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’da söz alarak bir açıklama yaptı. Uyum/Makro ve Real işçilerinin mücadelesinin aynı zamanda sarı sendikacılığa karşı da verilen bir mücadele olduğunu belirterek bu mücadelenin başarıya ulaşması için sendika olarak üzerlerine düşen görevi ve sorumluluğu yapacaklarını ve yapmaya da devam edeceklerini söyleyerek sözlerini bitirdi.

Eylem sırasında sorunun çözümü ile ilgili olarak MİGROS yöneticileri ile görüşme talep edildi. İşçiler adına temsilci olarak 3 işçinin telefon numaraları MİGROS yetkililerine iletilmek üzere verildi. İşçiler bir süre MİGROS önünde oturma eylemi yaptılar.

Ardından Marmara Park AVM’nin içerisinde bulunan Media Markt mağazasına giderek işçiler birlikte eylem yaptılar. İşçilerin konuşmaların ardından atılan sloganlarla eylem son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu