Emek

Real Market İşçileri:Haklarımızı alana kadar alanlarda ve meydanlarda olmaya devam edeceğiz.

H. Merkezi: Konya’daki Metro Gross Market önünde toplanan Nakliyat-İş Sendikası üyesi işçiler, tazminat verilmeksizin işten çıkarıldıklarını ve haklarını istediklerini dile getirerek “Davamız ekmek davası, mücadelemiz haklarımızı ala kadar sürecek” dedi

Nakliyat-İş sendikası 2017 yılının Ağustos ayında iflas eden Real Hipermarketi’nde çalışan işçilerin kıdem tazminatlarını ve diğer haklarını alamadıkları gerekçesiyle Konya’daki Metro Gross Market önünde basın açıklaması düzenledi.

Kayyum ile hileli şekilde Real Hipermarketlerinin iflas ettirildiğini dile getiren Nakliyet-İş sendikası ve Real Market mağduru işçiler, İstanbul, Ankara, Gebze, İzmit, Adana, Kayseri’de Beğendik Mağazası ve Konya’daki Metro Market önünde eş zamanlı eylemler düzenleyerek seslerini duyurmaya ve haklarını araya çalıştıklarını söyledi.

Nakliyat-İş Bölge Başkan Yardımcısı Ömer Öner yaptığı basın açıklamasında,  “İşveren 1700 işçiyi işsizlik ve pahalılık cehennemine atarak hiçbir haklarını ödemedi. 1475 sayılı İş Kanunu’nun hala yürürlükte olan 14’üncü maddesi gayet açıktır. Buna göre, işyerinin devri veya herhangi bir suretle el değiştirmesi halinde, işlemiş kıdem tazminatlarından her iki işveren de sorumludur. Ancak iş yerini devreden işverenlerin bu sorumlulukları işçiyi çalıştırdıkları sürelerle ve devir esnasındaki işçinin aldığı ücret seviyesindedir. Dolayısıyla 1997’den itibaren faaliyet gösteren ve 2014’e kadar bu faaliyeti Real Hipermarketler adıyla yürüten Metro AG bu tarihler arasında çalıştırdığı işçilerin kıdem-ihbar tazminatları ve tüm alacaklarından yasal olarak sorumludur” ifadelerini kullandı.

“Haklarımızı alana kadar bu işin peşini bırakmayacağız”

Haklarını alamadığını dile getiren Real Market işçilerinden Doğan Çelik, “Sevgili işçi ve emekçi kardeşlerim bizler Ağustos ayından bu yana Konya’da 98, Türkiye genelinde 1700 kişi Metro Market önlerinde eş zamanlı olarak eylem gerçekleştiriyoruz. Bu eylemlerde Metro Market Grubu şöyle bir yanılgıya kapıldı: ‘Kış gelir, yağmur, kar olur bunlar vazgeçer’. Bu düşünceler çok yanlış çünkü Real Market mağduru işçiler olarak haklarımızı alana kadar alanlarda ve meydanlarda olmaya devam edeceğiz. 1475 sayılı kanunun 14. Maddesine göre Metro Market AG bizim tazminatlarımızı vermek zorundadır. Şu unutulmamalıdır ki Metro Market neredeyse biz oradayız. Yarın Bursa’da sonrasında Antalya ve İstanbul’da olmaya devam edeceğiz. Haklarımızı alana kadar bu işin peşini bırakmayacağız. Davamız ekmek davasıdır” ifadelerini kullandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu