Güncel

Rapora rağmen bırakılmayan Bulut’un durumuna dikkat çekildi

F Oturumu’nda bu hafta, vücudunda bulunan şarapnel parçalarının yol açtığı ağır sağlık sorunları olan hasta tutuklu Süreyya Bulut’un serbest bırakılması istendi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için her hafta gerçekleştirdikleri F Oturumu’nun 437’ncisini koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sosyal medya hesapları üzerinden yaptı. Bu haftaki oturumda, Bakırköy L Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan hasta tutuklu Süreyya Bulut’un durumuna dikkat çekildi.
Haftanın açıklamasını İHD Hapishane Komisyonu üyeleri Meral Nergiz Şahin ve Mehmet Acettin yaptı. Açıklamada cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekildi.

Yüzde 20 görme kaybı var

Süreyya Bulut’un 1994 yılında ağır yaralı olarak gözaltına alındığı ifade edilen açıklamada, “Hastane yerine emniyete götürülen Süreyya Bulut’a 16 gün boyunca ağır işkence uygulanır. Tutuklanmasını takiben önce Sivas E Tipi, oradan da Kayseri M Tipi hapishanesine sevki yapılır. Tedavi için Erciyes üniversitesi hastanesine götürüldüğünde sağ gözünün tamamen görme yetisini kaybettiği tespit edilir. Ankara’ya Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’ne sevki yapılır ancak tedavisi tam olarak yapılamaz ve sol gözünde de yüzde 20 görme kaybı gelişir” denildi.

Wernicke Korsakoff tanısı

Bulut’un tutuklu olduğu 26 yılda Sivas, Kayseri, Ankara, Buca, Bingöl, Çanakkale, Gebze ve 3 yıldır da Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevinde tutulduğu belirtilen açıklamada, “2002’de Çanakkale E Tipi Hapishanesi’nde iken, hapishane koşullarının düzeltilmesi talebi ile yapılan açlık grevine katılmış ve sonucunda rahatsızlanarak götürüldüğü İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde kendisine Wernicke Korsakoff tanısı konulmuştur” denildi.

Rapora rağmen tahliye edilmedi 

2003 yılında hastanenin verdiği “Hapishanede kalamaz raporu” üzerine Bulut’un Adli Tıp Kurumu’na (ATK) başvurduğu belirtilen açıklamada, “Süreyya Bulut tahliye edilmemiştir.  Sağlık durumunun daha da bozulması üzerine 2013 yılında yeniden Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmiş ancak ATK bu güne kadar bu talebe de yanıt vermemiştir. Süreyya Bulut, vücudunun değişik yerlerinde bulunan şarapnel parçaları ve bunlara bağlı yoğun ağrılarla hayatını sürdürürken, 2018 Mayıs’ında Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesindeyken kan kusması sonucu, Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesine sevk edilmiş ve burada Verem hastalığı teşhisi konulmuştur. Birçok defa hastaneye kaldırılmış ancak her defasında ilaç verilerek geri gönderilmiştir. Durumu giderek ağırlaşınca 2019 yılı Ekim ayında bir buçuk ay yatırılarak tedavi edilmiş ama sonrasında yine hapishaneye götürülmüştür”  ifadelerine yer verildi.
Açıklamada, Bulut ailesinin verdiği bilgilerin şu şekilde paylaşıldı: “Tüberküloz hastalığından dolayı ilaç tedavisi devam etse de pandemi döneminde kontrollerinde aksamalar olmuş ve hastalığının gerektirdiği yeterli besine ulaşamamış, ailesi ile görüşememiştir. Normalleşme süreciyle birlikte durum nispeten düzelmiş olsa da Süreyya Bulut’un sağlık durumu giderek daha da bozulmaktadır.”

Serbest bırakılması istendi

Açıklamada, “İnsan hakları savunucuları olarak; vücudunda bulunan şarapnel parçalarının yol açtığı ağır sağlık sorunları yanında, ileri derecede Tüberküloz ve  Wernicke Korsakoff sendromu rahatsızlıkları bulunan, görme yeteneğini tamamen kaybetme riski yaşayan ve bu ağır hastalıkları nedeniyle ‘Hapiste kalamaz’ raporu verilen Süreyya Bulut’un, tedavi hakkına erişimine yönelik kısıtlamalara son verilmesini ve serbest bırakılmasını istiyoruz” denildi. (Mezopotamya Ajansı)
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu