Dünya

İran’da Kürtler sokağa çıktı

H.Merkezi: İran’ın Sinê eyaletinin Bane kentinde sırtında yük taşıyarak sınır ticareti yapan iki Kürt hamalın Devrim Muhafızları tarafından katledilmesinden sonra halk sokağa döküldü. Polisin biber gazı kullanması sonucu en az iki eylemci yaralandı.

Sinê eyaletine bağlı Banê kentinde dün Qadir Behramî (41) ile Heyder Fereci (21) isimli hamalların İran rejimi tarafından katledilmesi sonrası başlayan eylemler büyüyor.

Banê halkının dün başlattığı eylemleri bugün de devam ederken, Banê Askeri Karargahı’nın önünde toplanan halk, katliamlara ilişkin bir açıklama yapılmasını talep etti. Buradaki eylem sonrası binada yangın çıktığı ancak yangının çıkış nedeni hakkında net bilgilere ulaşılmadı.

ANF muhabirinin, İran rejiminin ise dünkü eylemlerden sonra çok sayıda gücü kente sevk ettiği ve birçok devlet kurumunun etrafına konuşlandığını aktardı.

Öte yandan Sinê eyaletine bağlı Merîvan halkı ise Banê halkına destek vermek amacıyla bugün saat 18.00 için yürüyüş çağrısı yaptı. Urmiye eyaletine bağlı Serdeşt ile Pîranşar kentlerindeki sivil aktivistler de halka eylem çağrısı yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu