Emek

“Yaşatacağız, geri döneceğiz! Biz kazanacağız!”

Bursa: KESK Şubeler Platformu ihraç edilen ve Ankara’da, 66 gündür açlık grevinde olan, Eğitim Sen üyeleri Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve “Bursa’da çalışması sakıncalıdır” denilerek, sürgün edilen Eğitim-Sen üyesi Zafer Algül ve Tarım Orkam- Sen üyesi Recep Fazlıoğlu ve tüm ihraç edilen üyeleri için basın açıklaması gerçekleştirildi.

Bu gün saat 13-30’da Fomara meydanında “OHAL, KHK ve İhraçlara HAYIR, işimizi geri istiyoruz” pankartını açan emekçiler, burada basın açıklamasını yaptılar.

Açıklamayı, emekçiler adına, Eğitim -Sen Şube Başkanı Atakan Erdağı okudu.

Erdağı Hükümetin darbecilerle mücadele edeceği bahanesi ile OHAL ve çıkardığı KHK’lar ile on binlerce kamu emekçisi bir gecede işsiz bıraktığını, KHK’larla yapılan hukuksuzluklara değindi.

Erdağı “KHK ile haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilen sendikamız üyeleri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ise Ankara’da kendi özgür iradeleriyle, ‘işimi geri istiyorum’ talebiyle, süresiz açlık grevine başlamış ve eylemlerinde kritik bir döneme girmiştir. Yaşamlarından edişe ediyoruz. Hükümet, arkadaşlarımızın yaşamlarına devam edebilmeleri için hiç gecikmeksizin derhal harekete geçmeli, başta Nuriye ve Semih olmak üzere haksız ve hukuksuz ihraç edilen tüm emekçiler görevlerine iade edilmelidir” dedi.

Erdağı, Bursa’da sendikal faaliyetlerinden dolayı, üyelerine yapılan çeşitçili baskı ve soruşturmalara değinerek şunları ifade etti. “Bursa’da çalışması sakıncalıdır’ ifadesini içeren raporlar yazarak il dışı sürgün önermektedir. Bu durumun son örneği Etiğim- Sen üyesi zafer Algül’ün Bursa Yıldırım İlçesinde Rize Kalkandere İlçesine, Tarım Orkam- Sen üyesi Recep Fazıloğlu’nunda Bursa Orman Müdürlüğünden Elazığ Orman Müdürlüğüne sürgün edilmesidir”

Erdağı, Hükümet tüm bu baskı politikalarından, vazgeçmeyinceye kadar elimizi kesintisiz devam edeceklerini söyledi.

Eyleme Partizan’ın da, olduğu birçok devrimci, ilerici kurum ve siyasi parti temsilcleri’de destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu