GüncelManşet

“Yaşasın 19 Aralık direnişimiz!”

Ankara: 19-22 Aralık Hapishaneler katliamının yıldönümünde Alınteri, BDSP, DHF, ESP, Halk Cephesi, PARTİZAN, SODAP ve Kaldıraç tarafından eylemler gerçekleştirildi.

Öğlen saatlerinde, son süreçte kamera saldırısıyla da gündeme gelen Sincan Hapishanesi önünde eylem yapıldı. Hapishane önündeki cadde boyunca yapılan yürüyüşte zindan duvarları “Yaşasın 19 Aralık direnişimiz”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Devrimci irade teslim alınamaz” sloganlarıyla yankılandı.

Sincan hapishanesi önünde yapılan açıklamanın ardından kitle sloganlar ve halaylar eşliğinde eylemi sonlandırarak akşam Yüksel Caddesi’nde yapılacak olan eyleme çağrı yaptı. Hapishane önündeki eylem sırasında akrep aracının sürekli gezmesi dikkat çekti. 

 

AKP il binasına yürüyüş!

 Öğlen Sincan hapishanesinde eylem yapan ilerici, devrimci kurumlar akşam da Yüksel Caddesinde toplanarak bir yürüyüş gerçekleştirdi. “Yaşasın 19 Aralık direnişimiz”, “Kameralar sökülsün, sürgün sevklere son” sloganlarıyla Mithatpaşa caddesini trafiğe kapatan kitle AKP il binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

“Hesap soracağız”

Kurumlar adına yapılan basın açıklamasında 19-22 Aralık Katliamı’nın unutulmadığı vurgulanarak ‘hesap soracağız’ dendi. Yapılan açıklamada “Hayata dönüş” operasyonun son derece planlı ve organize bir şekilde yapıldığına dikkat çekilerek, sorumlulara henüz bir şey yapılmadığı belirtildi.

foto2Açıklamada katliamın üzerinden geçen 13 yılın, 12 yılında AKP’nin hükümette olduğunu ve bu süre zarfında da katillerin bizzat AKP tarafından korunduğu vurgulandı. Ayrıca Sincan Hapishanesi’nde son süreçteki kamera saldırılarına da değinilerek kameraların derhal sökülmesi gerektiği söylendi.

Basın açıklamasının okunmasından sonra 19-22 Aralık katliamında şehit düşen 28 devrimcinin isimleri sayılarak “yaşıyor, savaşıyor” denildi. Eylem sloganlar ve alkışlar eşliğinde sonlandırıldı.

 

19 Aralık’ta ne olmuştu?

19 Aralık 2000’de devletin adına ‘hayata dönüş’ dediği operasyon kapsamında 20’yi aşkın hapishaneye eş zamanlı olarak girilmiş ve 30 tutsak katledilirken 300’ e yakın tutsak da yaralanmıştı. Operasyondan geriye kalan en önemli cümlelerden biri “Biz altı kadını diri diri yaktılar” olmuştur. Operasyonda 10 bin asker, 20 bin de gaz bombası kullanılmıştır. Tutsaklara uzun namlulu silahlarla ve kimyasallarla saldırılmıştı.

Dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk “Kaleşnikofla çatışmaya girdiler” derken operasyonda ölen iki asker de buna kanıt olarak gösterilmiştir. Ancak daha sonra adli tıp raporlarında askerlerin diğer kolluk güçlerine ait kurşunlarla öldüğü ortaya çıkmıştır.

Dönemin Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü olan Ali Suat Ertosun’a “devlet üstün hizmet madalyası” verilmiştir. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu