Güncel

QSD’den “Cizir Fırtınası” açıklaması; Hamle geçici olarak durduruldu

 Sözcüsü Lîlwa Ebdullah, hamlenin Türkiye’nin Efrîn’e yönelik saldırıları nedeniyle geçici bir süreliğine durdurulduğunu ifade etti.

H.Merkezi: Demokratik Suriye Güçleri (QSD), TC’nin Efrin’e yönelik süren saldırıları nedeniyle Fırat’ın doğusunda DAİŞ çetelerine karşı sürdürülen “Cizre Fırtınası Hamlesi’nin” geçici süreyle durdurulduğu açıklandı.

ANHA’ya konuşan Cizre Fırtınası Hamlesi Sözcüsü Lîlwa Ebdullah, 9 Eylül’de Fırat’ın doğusunda Dêra Zor kırsalında DAİŞ çetelerine karşı başlatılan hamlenin durdurulduğunu açıkladı. Sözcüsü Lîlwa Ebdullah, hamlenin Türkiye’nin Efrîn’e yönelik saldırıları nedeniyle geçici bir süreliğine durdurulduğunu ifade etti.

Bölgenin en ön mevzilerinde DAİŞ çeteleri ve QSD savaşçıları arasındaki çatışmaların durma noktasına geldiğini belirten Lîlwa, DAİŞ ile mücadelenin aksamaya başlamasının tek nedeni işgalci Türk devletinin Efrîn’e yönelik saldırılarıdır. Fırat’ın doğusundaki güçlerimizin Çağın Direnişi’ne katılmak için bölgeden çekilmesi, buradaki operasyonların durmasındaki ana etken oldu. Bu bölgedeki çeteler halen Fırat’ın doğusundaki küçük bir alanda çemberde tutuluyor. Çeteler ara ara QSD güçlerinin noktalarına saldırılar gerçekleştiriyor. Buradaki güçlerimiz çetelerin saldırılarına cevap veriyor” açıklamalarında bulundu.

TC Daiş çetelerine hizmet ediyor

Türkiye’nin Efrîn’e yönelik sürdürdüğü saldırıları ile DAİŞ çetelerine hizmet ettiğini belirten Lîlwa Ebdullah, “Türk devleti zaten bu saldırıları ile DAİŞ’in Suriye’deki ömrünü uzatmak istiyor. Bu fırsattan yararlanan DAİŞ çeteleri noktalarımıza saldırmaya başladı. Güçlerimiz de sivilleri güvenliği için üzerlerine düşen görevi yerine getiriyor” dedi.

Lilwa Ebdullah, QSD’nin Umer petrol yatağını rejim güçleri ve Rusya’ya teslim ettiğine ilişkin iddialara ilişkin ise, “Şehitlerimizin direniş ve fedakarlığı sayesinde kurtarılan alanları asla terk etmeyecek ve kimseye bırakmayacağız” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu