GüncelManşet

“Morsümbül davasına adalet istiyoruz”

H. Merkezi: Cumartesi Anneleri gözaltında kaybedilen yakınları için 599. Kez Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldiler; 12 Eylül Askeri Faşist Cuntası döneminin ilk kayıplarından Hasan Morsümbül‘ün akıbetini sordu.

Eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Özgür Gündem gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazar Aslı Erdoğan’ın annesi Mine Aydoslu da katılarak destek verdi.

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, eylem sırasında yaptığı konuşmada 24 Eylül günü 600’üncü kez bir araya gelecek olan kayıp yakınlarına destek için duyarlı tüm kesimlere çağrıda bulundu. Kerestecioğlu, “Darbelerle mücadele eden insanları kaybetmek ile sorunları çözeceğini sananlar yanılıyor. Cezasızlık ve siyasi sorumluluğun yerine getirilmemesi yeni darbelere de kapı aralar. Türkiye’nin yüzü akı insanlar, burada mücadele ediyor. Bir daha yeni kayıplar karartmasın hayatlarımızı” diye konuştu.

“İktidarlarını kabul ettirmek için her yönteme başvuruyorlar”

Kerestecioğlu’nun ardından kayıp yakınlarından Hanım Tosun söz aldı. 90’lardan bugüne birlikte meydanlarda adalet için mücadele ettiği anne Fatma Morsümbül’ün hastalığından kaynaklı eyleme katılamamasına üzüldüğünü dile getiren Tosun, tüm halkları Fatma Morsümbül’ün feryadına kulak vermeye ve sesine ses olmaya davet etti.

İnsan hakları savunucusu Eren Keskin ise, Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana Türkiye’de militer bir yapının olduğunu ve bu yapı ile barışmayanların iktidar olamayacağını söyledi. İktidar olamayanların ise iktidarını kabul ettirmek için her türlü hukuksuzluğa başvurduğuna dikkat çeken Keskin, “Kayıplar için soruşturmalar açıldı. Gözaltında kaybetmelerde zaman aşımı olmadığı halde, dosyalar zaman aşımı nedeniyle düşürüldü” dedi.

“Morsümbül davasına adalet istiyoruz”

Yapılan konuşmaların ardından bu haftanın basın açıklamasını İHD İstanbul Şubesi Kayıplara Karşı Komisyon üyesi Gülseren Yoleri okudu. Yoleri, “Bu hafta darbeleri aratmayan koşullarda 36 yıldır kanayan yarası ile ’12 Eylül benim için 36 yıldır sürüyor’ diyen Fatma Ana’nın sesine ses olmak için bir araya geldik” dedi.

Morsümbül’ün kaybedilmesinde dönemin İl Merkez Jandarma Bölük Komutanı Durmuş Kıvrak’ın sorumlu olduğunu söyleyen Yoleri, kayıpların akıbetinin açıklanmasını istedi. Yoleri, “Hüseyin’i kaybeden, akıbetini soruşturmayarak karanlıkta bırakan tüm asker ve sivil görevlilerin evrensel hukuk çerçevesinde yargılanmasını istiyoruz. Morsümbül davasına adalet istiyoruz” dedi.

Yoleri’nin açıklamasının ardından 24 Eylül tarihinde 600’ncı yapılacak eyleme katılmak üzere dayanışma çağrısı yapılıp, eş zamanlı olarak bulunulan yerde ses çıkarma eylemi yapılması istendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu