Güncel

“Hakan Yaman’a Ne Oldu?”

İstanbul: Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Gezi İsyanı sürecinde Sarıgazi Demokrasi Caddesi’nde polisin dövüp ateşe attığı Hakan Yaman için adalet talebiyle Beyoğlu Tünel Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

“Hakan Yaman’a ne oldu?” pankartının açıldığı açıklamaya Hakan Yaman ve Uluslararası Af Örgütünün üyeleri katıldı. Tuğhan Gündoğdu’nun okuduğu açıklamada, 3 Haziran 2013 tarihinde Sarıgazi’de tek başına evine dönerken sokak arasında polislerin saldırısına uğrayan hakan yamanın saldırı sonrası burnu, elmacık kemiği ve çenesinin kırıldığını bir gözünü tamamen kaybettiğinin diğer gözünde görme kaybı olduğunu söyledi. Cinayete teşebbüsten açılan davada bir gelişme olmadığını söyleyen Gündoğdu, polisin sadece barışçıl eylemlere değil eylem sırasında arada kalan, hakan yaman gibi eylem alnının yanından geçenlere yönelik de şiddet uyguladığını söyledi.

Şiddet uygulayan polislerin adalet önüne çıkarılmadığını söyleyen Gündoğdu, “Türkiye’de kolluk kuvvetleri uzun süredir cezasızlıktan faydalanıyor. Cezasızlık, polisin ihlale yol açacak şekilde aşırı güç kullanımın yaygınlaşmasına katkıda bulunuyor” dedi.

Son olarak Gündoğdu, Hakan Yaman’a saldıran polisler hakkında etkin, bağımsız ve tarafsız bir soruşturma yapılmasının güvence altına alınması çağrısında bulunarak, sorumluların cezalandırılmasını ve cezasızlığın derhal sona erdirilmesinin talep ettiklerini belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu