Güncel

“Acı dolu bir Coğrafya”

İlk yıldönümünde Roboski’ye giden HDK heyeti bir toplantı gerçekleştirdi

Roboskinin 1. yıl döneminde Roboski’ye giden HDK heyeti İstanbul TMMOB’ta bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda HDK Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Gençay Gürsoy ve Garo Paylan ile SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, iki günlük Roboskî izlenimlerini aktardı.

Maruz kaldıkları yoğun baskıdan bahseden Gençay Gürsoy, konuşmasında “Roboski çocuklarıyla, dağlarıyla, iklimiyle insanlarıyla sonsuz acı dolu bir coğrafya” dedi. Daha sonra duygulanmasından dolayı sözlerini bitiremeyen Gürsoy sözü Rıdvan Turan’a bıraktı.

“Öyle bir Coğrafya’da yaşıyoruz ki neresine dokunsak bir feryat yükseliyor”

Rıdvan Turan yolculukta belli başlı baskılara maruz kaldıklarını, Roboski’ye gidirken anma etkinliğinin engellenmek istendiğini belirterek “eğer böyle bir engelleme olmasaydı katılım sayısıçok daha fazla olurdu.” dedi. Türkiye Kürdistanı’nda insanlar kitlesel olarak çiçek toplamaya dahi gitse bunun çok çabuk siyasi bir muhtevaya büründüğünü belirtti.

Geçen yıl’da Roboski meselesinin politik olduğu noktasında net olunduğunu, ancak bu yıl politize olma halinin daha net, daha bilinçli olunduğunu ve öfkeninin daha da arttığının altını çizdi. ” Kan parası” olarak nitelendirdiği devletin tazminat teklifini köylülerin reddettiğini ve hatta özür dilenmesinin bile hiç bir önem taşımadığını da söyleyen Turan, bölge halkının öfekesinin gelinen aşamada daha da arttığını belirtti.

“Biz barışacak son kuşağız”

Rıdvan Turan’ın ardından konuşan Garo Paylan; “Ailelerin duruşundan çok etkilendim. Gittiğimiz köyün korucu köyü olduğunundan bahsettiler bize ama orada korucu olanda olmayanda bütün halk bir şeyin farkına vardı. Kürt halkı bir şeyin farkına vardı . O da; o çocukların Kürt oldukları için öldürüldükleriydi. Oradaki Aileler onurlu duruşlarını devam ettiriyorlar. Orada beni en çok kadınlar etkiliyor. Sözleriyle,duruşlarıyla hep en öndeler. Ben katliam yaşamış bir halkın torunuyum ve bize adalet verilmediği gibi, hergün dalga geçilyor, hergün yara bir kez daha kanatılıyor ve bu da o insanların unutmamasına neden oluyor. Ben şiddet karşıtı bir insanım, ama Kürt gençlerinin İntikam diye haykırışlarına niye böyle bağırıyorsunuz diyemedim. ” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu