Güncel

“3. Büyük Alevi Kurultayı” gerçekleştirildi!”

Ankara: “3. Büyük Alevi Kurultayı” 12 Mayıs’ta Ankara Anadolu Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi.

“Devletli değil, toplumsal barış” başlığında düzenlenen kurultayda Alevilerin taleplerinin aktarılmasının yanı sıra ağırlıklı olarak da Kürt sorunu bağlamında gelinen süreç gündemdeydi.

Saat 9.30’da semahla başlayan kurultaya birçok Alevi örgütünün yanı sıra BDP ve CHP milletvekilleri de katıldı.

Kurultayda Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez: “sorunun çözümü laik, demokratik bir anayasadan geçiyor. Hiçkimseyi ötekileştirmeyen, kimlikleri sorgulamayan, herkesi kardeşçe kucaklayan bir anayasa Türkiye’nin kaçınılmazdır.” diyerek anayasa günemine vurgu yaparken Kürt sorununda gelinen sürece ilişkin olarak “Türkiye’de barış gelecekse önce Roboski’deki anaların gözyaşları, Madımak’taki anaların gözyaşları, Çorum’daki analarımızın gözyaşlarının silinmesi lazım.” dedi.

Hacı Bektaşi Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu tarafından imzalanan kurultay sonuç metninde “Barış arzusu ve umuduyla izlediğimiz bir süreçten geçiyoruz. Ne mutlu ki eller tetikten çekildi, ne mutlu ki ölüm haberleri gelmiyor dağlardan ve şehirlerden.” denilirken “Barışın salt devlet eliyle ve devletin istediği kadar değil, halkların iradesi ve sözüyle başarılacağına olan inancımızı ve bu nedenle de barış sürecinin tam göbeğinde yer aldığımızdan hiç şüphe duymadığımızı beyan ediyoruz.” vurgusu da yapıldı.

Metin “Eğer haklar eşitse, halklar kardeştir. Eğer haklar eşitse, yaşananın adı barıştır.” sözleriyle devam ettirilirken barışın yolunun eşitlikten geçtiğine dair vurgular da sürdürülüyor.

Esasen Kürt sorunu özgülünde gerçekleştirilen ve ‘bizim de sözümüz var’ denen kurultayda gelinen sürece ilişkin “halkların eşitliği” vurgusu ön plana çıkarılırken Alevilerin bu süreci ete kemiğe büründürdüğüne değiniliyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu