Güncel

PYD ve Rojava Özerk Yönetim temsilcilerinden 30 gündür haber alınamıyor

KDP güçleri tarafından Hewlêr Havaalanı’nda gözaltına alınan PYD Hewlêr Temsilcisi Mistefa Osman Xelîl, Özerk Yönetim temsilcisi Cîhad Hesen ve PYD üyesi Mistefa Ezîz Mistê’den 30 gündür bilgi alınamıyor.

KDP güçleri, 10 Haziran’da misafirlerini karşılamak için Hewlêr Havaalanı’na giden Demokratik Birlik Partisi (PYD) Hewlêr Temsilcisi Mistefa Osman Xelîl, Özerk Yönetim temsilcisi Cîhad Hesen ve PYD üyesi Mistefa Ezîz Mistê’yi gözaltına aldı. Xelîl, Hesen ve Mistê’nin gözaltına alınması üzerinden 30 gün geçmesine rağmen kendilerinden haber alınamıyor. Konuya ilişkin PYD ve Özerk Yönetim’e herhangi bir bilgi verilmiş değil.

Demokratik Birlik Partisi (PYD) yaptığı açıklamada arkadaşlarının başına bir şey gelmesinden ve güvenliklerinden Başûrê Kurdistan Hükümeti’ni sorumlu olacağını ve temsilcilerinin akıbetinin netleştirilmesi için çalışmalarına devam edeceklerini ifade etti.

PYD, “Başûrê Kurdistan iktidarına temsilcilerimizin akıbetini açıklamaya ve serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz. Süreci titizlik ile takip ediyoruz. Aldığımız bilgiye göre temsilcilerimiz Kürt düşmanlığı yapan kesimlere teslim edilmiş. Temsilcilerimizin tutuklanmasını üstelik akıbetlerine dair bilgi verilmemesini doğrudan partimize ulusal birlik çabalarımıza yönelik saldırı olarak tanımlıyoruz” dedi. (ANHA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu