GüncelManşet

Pulur barikatlara karşı sokağa çıktı

Dersim: Pulur halkı, adliye lojmanlarına yönelik yapılan eylem sonrasında ilçe sokak ve caddelerinin barikatlarla kapatılmasına tepki göstererek, protesto yürüyüşü yaptı.

13 Haziran günü HBDH tarafından Dersim’in Pulur(Ovacık)ilçe merkezindeki adliye lojmanlarına yönelik bomba yüklü araçla düzenlenen eylemin ardından,  ilçede “OHAL” ilan edilerek askerler tarafından ilçenin ana caddesiyle birlikte, her mahalle girişindeki sokaklar barikatlarla kapatıldı.

İlçe merkez ve mahallerde kurulan barikatlara tepki gösteren binlerce kişi, barikatların kalkması için protesto yürüyüşü yaptı. Aralarında HDP Dersim milletvekili Alican Önlü, Pulur Belediyesi Eşbaşkanı Fatih Maçoğlu ile birlikte HDP, DBP, DHF, Partizan gibi kurumların da katılımıyla binlerce kişiyle barikatların bulunduğu bölgeye yürüyüş düzenlendi.

Pulur Belediyesi önünde “Doğama, yaşam alanlarıma, irademe dokunmayın” pankartıyla bir araya gelen binlerce kişi, barikatlarla kapatılan Ovacık Meslek Yüksek Okulu önüne kadar “Dersim faşizme mezar olacak”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarıyla yürüdü.

“Devrimci güç birliğimiz bunlara geri adım attıracaktır”

Meslek Yüksek Okulu önünde kitle adına açıklama yapan Zeynel Örnek, halkın günlük yaşam alanları üzerinden uygulanan baskı ve yasaklamalara karşı Pulur halkının sessiz kalmayacağı belirtilerek, kapatılan yolların derhal açılmasını aksi taktirde halk olarak yolu trafiğe açacakları belirtti. Ardından söz alan HDP Dersim milletvekili Alican Önlü “Bir buçuk yıldır dağlarımızı, şehitliklerimizi, cemevlerimizi yakıp, yıkıyorlar. Bizim devrimci güç birliğimiz bunlara geri adım attıracaktır. Sizin bugün burada gösterdiğiniz bu direniş ve geri adım attırma hepimize vesiledir. Bize düşen bundan sonra mücadelenizin yanında olmaktır” dedi. Ardından sembolik olarak küreği eline alan Önlü, ilk barikatı ana caddeden kaldırarak araçla geçti.

Kitlenin dağılacağı sırada çok sayıda zırhlı araçla bölgeye gelen polis, halkı provoke etmeye çalıştı. Pulur halkının polisi yuhalamasıyla polis geri adım atarak alandan uzaklaştı. Polisin dağılmasının ardından Pulur halkı “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla ilçe merkezine döndü.

  

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu