Güncel

PSAKD İstanbul Şubeleri: Doğru bildiğimiz yolda bedeli ne olursa olsun vazgeçmeyeceğiz

Erzincan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yönetici ve üyelerinin tutuklanmasını protesto eden Pir Sultan Abdal Kültür Derneği İstanbul Şubeleri, serbest bırakılmaları için çağrıda bulundu.

 

İstanbul: Aralarında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Erzincan Şube Başkanı Erol Yeter’in aralarından bulundu 16 PSAKD üyesinin tutuklanmasına bir tepki de PSAKD İstanbul Şubeleri’nden geldi.

İstanbul İçerenköy Cemevi’nde tutuklamalara ilişkin basın açıklaması gerçekleştiren, PSAKD İstanbul Şubeleri İçerenköy Cemevi’nde tutuklamalara ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

“Alevileri asimile etme hesapları yapılıyor”

Basın açıklamasını okuyan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Sekreteri Turgay Özkan, tutuklamaların tamamen keyfi ve hukuksuz bir şekilde, asılsız, temelsiz ve saçma suçlamalarla yapıldığını söyledi.

Özkan, “Biz yoldaşlarımıza dönük olarak gerçekleştirilen bu operasyonun asıl hedefinin bütün bir Alevi örgütlülüğü olduğunun fazlasıyla bilincindeyiz. Burada açıkça görülmektedir ki Alevi toplumunu Alevi örgütlülüğünden uzaklaştırarak asimile etmenin hesapları yapılmaktadır. İsteniyor ki Aleviler korkup Alevi kurumlarına ve cemevlerine gitmesin. İsteniyor ki Aleviler inancına, kültürüne ve yaşam tarzına sahip çıkmasın. İsteniyor ki Aleviler örgütsüz, dağınık olmuş bir şekilde hak ve hukukunu koruyamayan savunmasız bir topluluk haline gelsin” ifadelerini kullandı.

 

“Haksızlık karşısında diz çökmeyeceğiz”

Ancak tüm bu hesapların boşa çıkacağını söyleyen Özkan, “Bizler binlerce yıldır her türlü saldırıya, baskıya ve katliama karşın bugüne kadar ayakta kalmayı başardık. İmam Hüseyin, Hallac-ı Mansur, Baba İshak, Baba İlyas, Şeyh Bedrettin, Nesimi ve Pir Sultan Abdal gibi önderlerimiz zalimlerin zulmüne canları pahasına boyun eğmeyerek bu ulu yolu bugünlere kadar taşıdılar. Bugün artık bu yol bizlere emanettir. Bizler aynen inanç önderlerimizin yaptığı gibi canımız ve kanımız pahasına bu ulu yolu yaşatmaya kararlıyız.

Doğru bildiğimiz yolda bedeli ne olursa olsun vazgeçmeyeceğiz. Hiçbir zulme boyun eğmeyeceğiz. Haksızlık karşısında diz çökmeyeceğiz” dedi.

 

“Dönen dönsün biz dönmeyiz yolumuzdan!”

Özkan, tutuklu tüm üyelerinin serbest bırakılması çağrısında bulunarak, “Gün inancımıza, cemevlerimize ve kurumlarımıza sahip çıkma günüdür. Gün dayanışma günüdür. Gün birlik günüdür. Gün mücadele günüdür. Bizler Pir Sultan’ın inancı, bilinci ve direnciyle başta Erol Yeter, Akın Demir, Doğan Şimşir ve Murat Demiray olmak üzere keyfi, haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklanan bütün yurttaşlarımızın sonuna kadar yanında olacağız. Onları serbest bırakılana kadar örgütlü olduğumuz bütün yerellerde süreklileşmiş eylem pratikleri ortaya koyacağız. Korkmayacağız, sinmeyeceğiz, teslim olmayacağız.

Dönen dönsün biz dönmeyiz yolumuzdan!”diye belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu