DünyaGüncel

Proletarya Partisine bağlı Enternasyonal Büro: Zia Yoldaş mücadelemizde yaşayacak!

Proletarya Partisi’ne bağlı Enternasyonal Büro, yaşamını yitiren Afganistan Komünist (Maoist) Partisi Başkanı Zia Yoldaş’la ilgili bir bildiri yayımlayarak Afganistanlı Maoistlere başsağlığı ve dayanışma mesajı verdi.

tkpml.com sitesinde Proletarya Partisi’ne bağlı Enternasyonal Büro, kalp krizi sonucu 68 yaşında yaşamını yitiren Afganistan Komünist (Maoist) Partisi Başkanı ve aynı zamanda Partinin kurucularından da olan Başkanları Zia Yoldaşla ilgili İngilizce, Fransızca ve Türkçe bildiri yayımladı.

“C(M)PA Başkanı ve kurucularından Zia Yoldaşın zamansız bir şekilde kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiğine dair üzücü haberi aldık. C(M)PA’nın gelişiminde seçkin ve önderlik rolü oynayan böylesi bir yoldaşın trajik kaybını anlıyoruz. Aynı zamanda TKP-ML olarak, proletarya enternasyonalizmini geliştirmek ve devrimci ve komünist partiler arasındaki enternasyonal ilişkileri geliştirmek konusunda Partinizin çabalarını ve Zia Yoldaşın önderlik rolünü çok değerli buluyor ve teşekkür ediyoruz” denilen bildiride, uluslararası komünist hareketin ve sınıf mücadeleleri tarihinin en zor zamanlarından birinden geçmekte olunduğu; bu nedenle enternasyonal düzeyde, proleter güçler ve örgütler arasında acil bir şekilde ilkeli birliğe ulaşma görevleri olduğu vurgulandı ve şunlar ifade edildi:

“Bu görev ancak, emperyalizmi yenmek ve ortadan kaldırmak için ortak mücadelemizi imkansız kılan revizyonizm ve oportünizmin üstesinden gelmek suretiyle gerçekleştirilebilir. Uluslararası komünist hareket ve dünya çapında proletaryanın, bu görevleri yerine getirmek için Zia yoldaş gibi yoldaşlara ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, onun üzücü yokluğuna rağmen, yoldaşlarının Zia yoldaşın rolünü üstleneceğinden ve onun devrimci mirasını sürdüreceklerinden eminiz.

TKP-ML Merkez Komite, tüm Partimiz ve ülkemiz proletaryası adına, Zia Yoldaşın ölümünden duyduğumuz üzüntüyü ifade etmek isteriz. C(M)PA, Afganistan proletaryası ve ezilen halklarıyla dayanışmamızı daha da geliştirmek adına elimizden geleni yapacağız.

Ölümsüzleşen yoldaşlarımızın hatırası ve mirası, emperyalizme ve tüm gericilere karşı ortak mücadelemizde sonsuza dek yaşayacak!

Zia Yoldaşın anısı mücadelemizde yaşayacak!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu