Güncel

Pervin Buldan: AKP hükümeti istediği sonucu buradan asla alamayacaktır

HDP Eşgenel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar Kobanê Davası'na ilişkin konuştu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, 28’i tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobanê Davası’nın 3’üncü duruşmasına verilen aranın ardından Sincan Cezaevi Kampüsü önünde açıklama yaptı.

Mithat Sancar, Kobanê Davası’nın “kumpas davası” olduğunu belirterek, “Davada yeni gelişmelerle birlikte yeni nitelendirmelerde yapmamız gerekiyor. Bu davada iktidarın zavallılığı var. Ortada yüzlerce suç varken harekete geçmeyen savcılar ve iktidar, HDP ve Kürtler olunca her türlü yolu mubah sanıyorlar” dedi.

Kobanê Davası ile toplumun aklıyla dalga geçilmek istendiğini söyleyen Sancar, “İktidar bu dava aracılığıyla toplumun aklına, vicdanına ve hafızasına bir savaş açmış durumda. Hiçbir güç hafızaya karşı başlatılan savaşı kazanamaz. Burada kazananlar, onurla dirençle yürüyenlerdir. Yargılanan arkadaşlarımız tam da bunu yapıyor. Onurla yürüyorlar, haklarını ve özgürlüğü savunuyorlar. Bu nedenle iktidarın kazanma şansı yoktur. Direnenler ve yoluna devam edenler kazanacaktır” diye konuştu.

Davanın demokratik şekillerde sonuçlanması için ellerinden geleni yapacaklarını belirten Sancar, şöyle konuştu: “Gördüğünüz gibi iktidar açtığı savaşla kendi içindeki çatışmaları, çelişkileri örtmek istiyor. İşlenen insanlık suçunu, kirli işlerini unutturmak için yine HDP ve Kürt halkının hedef gösteriyor. Bu dava sadece HDP’yi, Kürtleri değil, siyaseti ve tüm toplumu hedef alıyor. Adil hakimlerden beklentimiz, reddi hakim talebinin kabul etmesidir. Bu kumpasa karşı vicdanlarının dinlenmesi için elimizden geleni yapacağız. Adalet mücadelesini büyütmeye devam edeceğiz.”

Bomboş bir iddianame

Ardından konuşan Buldan, sanık sandalyesinde oturan kişilerin bir dönemin siyasi aktörleri, barış ve demokrasi mücadelesi verenleri olduğunu söyledi. Buldan, “Bu dava Türkiye’nin demokrasi tarihine önemli bir dava olarak geçecek. Verilecek olan kararlar, Türkiye’nin demokratik geleceğini çok yakından ilgilendirecek. Umut ediyoruz ki, verilecek olan kararlar demokratik ve hukuki uygun olur. Gördüğümüz kadarıyla, mahkeme heyeti siyasi iddialarla uygulanmış bomboş bir iddianameyle sanıkların karşısına geçmiş. Almış oldukları emirlerle davanın nasıl sonuçlanacağını görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Buldan, “Burada sadece Kürtler değil, Kürtlerin yoldaşları, sadece HDP değil HDP’ye gönül veren diğer siyasi partilerin temsilcileri de yargılanıyor. O yüzden meselenin sadece Kürtler olmadığını ifade etmek isterim. Mesele Türkiye’nin geleceğidir. O yüzden diyoruz ki, AKP hükümeti istediği sonucu buradan asla alamayacaktır. Bizler var olduğumuz sürece bu ve buna benzer tüm davalarda elimizden geleni yapacağız. Bu dava tarihi bir davadır, verilecek olan kararlar da tarihi kararlar olacaktır” şeklinde konuştu. (Kaynak: Mezopotamya Ajansı)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu