Manşet

Pertek’te Eğitim-Sen’e saldırı

Eğitim-Sen Pertek Temsilciliği tarafından 22 Ocak günü yapılan sendikanın 18. kuruluş yıldönümü etkinliğine Pertek Kaymakamlığı talimatıyla baskın düzenlendi.

Etkinliğin yapıldığı cafenin içki ruhsatı olmadığı bahanesiyle sivil ve özel harekat polisleri tarafından yapılan baskınla, etkinlik, sabote edilmeye çalışılmış; ancak Eğitim-Sen üyeleri ve etkinlik vesilesiyle orada bulunan yurtsever ve devrimcilerin tepkisi üzerine polis cafeyi terk etmek zorunda kalmıştır.

 

Baskın sonrası eylem

Gelişen bu saldırıyı kınamak amaçlı Eğitim-Sen Pertek Temsilciliği bugün (24 Ocak) Pertek Belediyesi önünde bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada bu baskının eğitim emekçilerinin demokratik, ekonomik, kültürel ve sosyal hakları için fiili ve meşru zeminde yürüttüğü haklı mücadelesine dönük bir saldırı olduğu vurgulandı. Bu anti-demokratik uygulamaya karşı en kısa zamanda suç duyurusunda bulunacaklarını belirttiler.

Ayrıca açıklamada sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganları atıldı.

Açıklamaya aralarında Partizan’ın da bulunduğu birçok devrimci, demokrat ve yurtsever kurum destek verdi.

 

Dersim Eğitim-Sen’den basın toplantısı

Dersim Eğitim-Sen üyesi çok sayıda eğitim emekçisi, sendika binasında basın açıklaması yaptı. Şube Yöneticisi Haydar Çetinkaya, bu baskının işletmenin içki ruhsatı ile alakası olmadığını, sadece kutlamayı sabote etmek amacıyla yapıldığını belirtti.

Çetinkaya, “Tutanak tutmadan mekandan ayrılmış olmaları, kamera ile sahnenin çekilmeye çalışılması asıl niyeti göstermektedir. Eğitim emekçilerinin ailece katıldıkları, müzik dinlediği bir etkinliğin bu biçimde basılmış olması da niyeti açıkça ortaya koymaktadır” dedi.

 

Pertek Partizan

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu