Güncel

Özerk Yönetim Soylu’nun Efrîn’e yaptığı ziyarete tepki gösterdi

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Süleyman Soylu’nun Efrîn ve Ezaz’a yaptığı ziyarete ilişkin, “Türk devletinin işgal ettiği toprakları sınırlarına dahil etmek istiyor” açıklaması yaptı.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Efrîn ve Ezaz’a yaptığı ziyareti, yaptığı yazılı açıklamayla kınadı.
Türkiye’nin Suriye’nin bağımsızlığını ihlal etmeye devam ettiğinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Türk devleti Suriye’nin bağımsızlığını ihlal etmeye devam ediyor. Kurban Bayramı’nda Türk devletinin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu işgal altındaki Afrîn ve Ezaz’ı ziyaret etti. Soylu bu ziyaretinde işgal altındaki bölgelerde açılan birçok kurumu inceledi. Bu kurumların amacı işgal altındaki bölgelerin demografik yapısını değiştirmektir. Bu yol ile bu topraklar Türk devletinin sınırlarına dahil edilmek isteniyor.
Türk devleti bölgenin caddelerine Erdoğan’ın posterleri asıyor, Türk bayrağını tüm kurumlarda kullanıyor, Türk parasını zorun kılıyor, Türk valiler bu ilçeleri yönetiyor. Tüm bunlardan sonra gerçekleşen ziyaret dikkat çekiyor. Türk devleti uluslararası yasalara rağmen işgal ettiği bölgeleri Misak-ı Milli kapsamında sınırlarına dahil etmeye çalışıyor.
Tüm uluslararası yasaları ihlal eden Türk devleti Kuzey Kıbrıs’ta Varosha kentini yeniden açtı. BM 50 yıl önce Varosha’nın kapalı kalması kararını almıştı. Ama Erdoğan tüm yasaları ihlal ederek Varosha’yı yeniden açtı.
Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi olarak bu ziyareti kınıyoruz. Suriye’nin birliğini savunan tüm güçler ve halkları Türk devletinin işlediği suçlar karşısında tutum almaya çağırıyoruz. Türk devletinin bu politikaları karşısında var olan sessizlik ona cesaret veriyor. Yeni yerleri işgal etmeye çalışıyor.
Bölgenin huzura kavuşması için Türk devleti ve çetelerinin işgalinin sonlanması gerekir. BM, Rusya, Şam Hükümeti ve Uluslararası Koalisyon bu suçlardan sorumludur. Aksi takdirde Türk devletinin gayri insani ve gayri ahlaki saldırılarına karşı tutum alınmalıdır.”
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu