Güncel

Ömer Faruk Gergerlioğlu: Ayrılmayacağım, bedele razılarsa gelip alsınlar

Yargıtay’ın onadığı hapis cezası kararı Meclis’e ulaşan HDP’li Gergerlioğlu, Meclis'ten ayrılmayacağını belirterek 'Gelip beni buradan alıyorlarsa alsınlar. Bu bedele razılarsa gelip alsınlar. 1994’teki görüntüler olur' dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında “propaganda” suçundan verilen ve Yargıtay tarafından onanan 2 yıl 6 aylık hapis cezası kararı Meclis’e ulaştı. Kararın Genel Kurul’da okunması halinde Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürülecek. Kararı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıyan Gergerlioğlu, hakkında verilen cezayla birlikte Genel Kurul’dan çıkacak karar ve milletvekilliğinin düşürülmesi halinde muhalefetin alacağı tutuma dair Meclis’te Mezopotamya Ajansı’nın da (MA) aralarında olduğu bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı.

‘Yangından mal kaçırır gibi…’

Mevcut tablo içerisinde milletvekilliğinin düşürülebileceğini dile getiren Gergerlioğlu, Meclis’in AYM’nin görüşünü almaması üzerinde durdu. Milletin iradesinin esas olduğunu ve Meclis’in AYM’nin görüşünü beklemesi gerektiğini söyleyen Gergerlioğlu, mahkeme kararının “siyasi” olduğunu vurguladı. Erişim engeli olmayan bir haberi retweetlediği için hakkında ceza verildiğini hatırlatan Gergerlioğlu, “Bir haksız karar var karşımızda. Bir Yargıtay hakiminin itiraz ettiği, 1’e karşı 4 oyla verilen bir karar var karşımızda. Şaibeli bir karar, Meclis ısrarla okumak istiyor. Yangından mal kaçırır gibi milletvekilliği düşürülmek isteniyor” dedi.

‘Çıplak arama ifşasından öfke duydular’

HDP’nin Türkiye’nin en önemli sorunlarıyla ilgilenen bir parti olduğunun altını çizen Gergerlioğlu, kendisinin de HDP’li bir milletvekili olduğunu ve aynı zamanda bir insan hakları savunucusu olduğunu dile getirdi. Gergerlioğlu, “Benim milletvekilliğimin düşürülmesi, insan haklarındaki şaibeleri de gündeme getiriyor. Çünkü ben insan kaçırılmalarını, işkenceyi, çıplak aramayı gündeme getirdim. Çıplak arama, işkence yapan, insan kaçıranlar hakkında tek bir soruşturma başlatılmış değil. Bütün bunları soran bir milletvekilini haksız, hukuksuz bir kararla Meclis’ten atmaya çalışıyorsunuz ve cezaevine sokmaya çalışıyorlar. Çıplak aramayı gündeme getirmem birileri için bardağı taşıran son damlaydı. Gündeme getirdiğim bütün hak ihlallerini yanıtsız bıraktılar ve böylece işin içinden kurtulmaya çalıştılar. Bunları ifşa ettiğim için büyük bir öfke duydular” ifadelerini kullandı

‘Direneceğim’

Aldığı cezalara, ihraç edilmesine rağmen bugüne dek mücadelesine hep devam ettiğinin altını çizen Gergerlioğlu, topluma hizmet etmeye devam edeceğini kaydetti. Gergerlioğlu, AYM’nin CHP’li Enis Berberoğlu hakkında verdiği ihlal kararını hatırlatıp, Meclis’e tekrar dönebileceğini de belirtti.

Karar, Genel Kurul’da okunsa bile Meclis’te kalmaya devam edeceğini ifade eden Gergerlioğlu, “Ben Meclis’teki bekleyişimi sürdüreceğim. Bana bu bedeli ödetenlerde bu bedeli öderler. Milletin vekilini Meclis’ten almak neymiş, tüm Türkiye ve dünya görür. Ayak oyunlarıyla vekilliğim elimden alınmaya çalışılıyor. Ben bunu kolay kolay bırakmam. Genel Kurul’da, Meclisin içinde, milletin bağrında sonuna kadar beklerim. Meclis’te direneceğim. Gelip beni buradan alıyorlarsa alsınlar. Bu bedele razılarsa gelip alsınlar. 1994’teki görüntüleri olur. Eğer karar okunursa yargı darbesinin manivelası haline gelecek. Barış dediğim için cezalandırıldım. Bana 90 bin kişi oy verdi, bu 90 bin kişiyi benimle birlikte cezaevine atmış olacaklar. Bugün bu karar okunabilir, ben yine milletin yüreğinde, gönlünde bu ülkenin milletvekiliyim” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu