Kadın

Ölümle tehdit eden erkek ilk duruşmada tahliye edildi!

Eski sevgilisinin arabasını yakıp ‘Ölümü temiz olmayacak’ sözü tutanağa geçen erkek ilk duruşmada tahliye edildi

Antalya’da eski sevgilisi 28 yaşındaki Fatma Y.’nin park halindeki otomobilini ateşe vererek yaktığı gerekçesiyle tutuklanan ve ilk duruşmada tahliye edilen 42 yaşındaki A.H.Y.’nin, saldırının ardından polislere söylediği “Fatma’nın ölümü temiz olmayacak. Yazık etti kendine” şeklindeki sözlerinin tutanak altına alındığı ortaya çıktı. Mahkeme, bu ifadelere rağmen sanığı araçtaki zararın karşılanması şartıyla tahliye etti.

Kepez ilçesinde geçen ay yaşanan saldırıda, belediye çalışanı A.H.Y., eski sevgilisi Fatma Y.’nin otomobilini, arkadaşı O.T. ile ateşe verip kaçtı. Fatma Y.’nin şikayetçi olmasının ardından yakalanan iki şüpheli, sevk edildikleri adliyede tutuklandı.

Antalya Başsavcılığı tarafından haklarında ‘nitelikli kasten mala zarar verme’ suçundan dört yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan A.H.Y. ile O.T.’nin yargılanması önceki gün Antalya 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başladı. Duruşmada tutuklu sanıklardan A.H.Y., Fatma Y.’nin eski sevgilisi olduğunu, yaktığı aracın kendisinin verdiği parayla alındığını buna karşın zararı karşılayacağını iddia etti.

O.T. ise A.H.Y’nin baskısı ile aracı yaktığını itiraf ederek, “Ben eylemimden dolayı pişmanım. Sanıktan korktuğum için aracı yaktım. Bana ‘Milletvekiliyim’ dedi. Beni ailemle tehdit etti. Bu nedenle yapmak zorunda kaldım” dedi.

“Çıkarsa öldürecek, can güvenliğim yok”

Fatma Y. de, “Hakim bey size yalvarıyorum, bu adamı bırakmayın. Bu adam içeriden çıkarsa beni öldürecek. Can güvenliğim yok” diyerek, eski sevgilisi ile suç ortağının tutuklu kalmasını istedi.

Mahkeme, bilirkişi raporunda 70 bin lira olarak belirlenen araçtaki zararın iki sanık tarafından eşit şekilde karşılanmasına karar vererek, A.H.Y ile O.T.’yi tahliye etti.

Fatma Y.’nin avukatı Mehmet Çalık, park halindeki otomobilini ateşe vererek yakan A.H.Y.’nin, olayın ardından polislere söylediği, “Fatma’nın ölümü temiz olmayacak. Yazık etti kendine” sözlerinin tutanak altına alındığını kaydetti.

Avukat Çalık, suçun iddianamede belirtildiği gibi mala zarar verme suçu olmadığını ifade ederek şunları söyledi:

“Olay bir eziyet suçu. Çevre güvenliğini tehlikeye atma suçu. Bu konuda savcılık iddianameye hiçbir şey yazmamıştır. Bu kişi hakkında müvekkilimin şikayetine dayalı birçok dosya var. Savcılık sadece mala zarar vermeden dava açıyor. Biz bu iddianameye itiraz ettik. Savcılığın görevi aile koruma kanununu uygulamaktır. Ama bunu uygulamıyor. Ayrıca bu duruşmada sanığın tahliye edilmemesi için şöyle bir şey söyledim, ‘Eğer bu şahıs serbest bırakılırsa, bir ay sonra müvekkilimin öldürüldüğüne dair dosya aynı mahkemeye gelecek.‘ Müvekkilimi kanun, mahkeme korumazsa kim koruyacak?”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu