Güncel

OKUR POSTASI | Su yaşamdır, yaşamına sahip çık!

BİR ÖG OKURU YAZDI: Yaşanacak sıkıntıların bu kadar güçlü sinyaller verdiği yerde çevre mücadelesinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha kendini göstermiştir.

22 Mart Dünya Su Günü ile ilgili Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar tarafından yapılan açıklamada yakın gelecekte su sıkıntısı yaşanacağının altı çizildi.

Yapılan açıklamada Bayraktar’ın suyun kullanımı ile ilgili alınması gereken önlemlere dönük önerileri aklımıza ABD eski başkanı Bill Clinton’un başkan yardımcılığını yapan Al Gore’yi akla getirdi. Al Gore, çekimini yaptığı “Uygunsuz Gerçek” belgeseli ile küresel ısınma ve iklim değişikliği üzerinden toplumsal duyarlılığı artırmak istediğini belirtmiş ve ekolojik sorunlara tek başına bireyler neden oluyormuş gibi göstermeye çalışmıştı. Bugün Bayraktar tarafından yapılan da bize bunu hatırlattı. Su israfının önüne geçmek için herkesi elini taşın altına koymaya çağıran Bayraktar gibilerinin ekolojik dengeye en büyük darbeyi vuran iktidarlar ve yandaşlarının varlığına işaret etmemesi neyin sonucudur?

TÜİK’in açıkladığı verilere göre sadece termik santrallerde ölçülebilen suyun yüzde ellisinin kullanılması bize bir gerçeği göstermektedir. Ülkenin dört bir tarafında nükleer santraller, HES’ler gibi birçok tesiste suya en büyük düşmanlığı yapanların kimler olduğu ortadadır. Burada asıl meselenin bireyler değil sistemler olduğu görülmektedir. İnsan ve doğa yaşamının vazgeçilmezi olan her şeyin metalaştırıldığı günümüzde su da bundan nasibini almaktadır. Birçok Avrupa ülkesinin su ihracatı yaptığı bilinen bir gerçekken burada en büyük pazara sahip olan ise Türkiye’dir. Araştırmalara göre Türkiye’nin doğal kaynaklarından alınan su ile 110 ülkeye 429 bin 619 ton su ihracatı yapıldı. 1.000 ile 3.000 m3 arasında suya sahip olan ülkeler su sıkıntısı çeken ülkeler arasında yer alırken, Türkiye’nin yanlış çevre politikaları ile kişi başına düşen 4.000 m3 ‘’den 1.300 m3 ‘e düşmesi su sıkıntısı yaşayacağımızın bir göstergesidir. Yaşanacak sıkıntıların bu kadar güçlü sinyaller verdiği yerde çevre mücadelesinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha kendini göstermiştir.

 

Bir ÖG okuru

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu