Güncel

ÖHD, Serap Eser’in faillerinin yargılanmasını istedi

İstanbul: Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’ın “Serap Eser’i MİT öldürdü” beyanı üzerine, olayla ilgili yargılanan ve ağır hapis cezalarına çarptırılan çocukların aileleri ile birlikte Çağlayan Adliyesi C Kapısı önünde basın açıklaması yaptı.

MİLAD Partisi Eş Genel Başkanı ve eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin Bugün Gazetesi’ne verdiği röportajda, 8 Kasım 2011’de Küçükçekmece’de halk otobüsüne Molotof atılması sonucu hayatını kaybeden Serap Eser’in MİT tarafından öldürüldüğünü ifade etmişti. Olayla ilgili ceza alan 7 kişinin avukatlarından Kadir Turunç, konu ile ilgili ÖHD adına basın açıklaması yaptı.

Turunç, müvekkillerinden 18 yaşından büyük olan iki kişiye iki kez ağırlaştırılmış müebbet cezası, 18 yaşından küçük olanlara ise 24’er yıl hapis cezası verildiğini hatırlatarak “Gerçek failin ya da faillerin yakalanıp yargılanması için soruşturma açılması ve derinlikli bir şekilde araştırma yapılması talep ediyoruz” dedi.

Turunç, yargılama aşamasında defalarca bu olayın devlet kaynaklı yapıldığını belirtmelerine rağmen 7 kişiye ceza verildiğini belirterek “ Mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır, diyen zihniyet yargı alanında da kendini göstermiştir” dedi.

Davanın başından beri karanlık noktaların dikkatlerini çektiğini ve aydınlatılması noktasında çaba harcadıklarını ifade eden Turunç,  H.A. adlı sanığın baronun boykotta olduğu ve müdafii atanmadığı bir zaman diliminde emniyet tarafından kadrolu itirafçı bir avukatın ifadesi altına girdiğini ve baskı, tehditlerle asılsız ifadeler verdiğini belirtti. Ayrıca olay yerinde olduğu iddia edilen kimilerine göre 2 kimilerine göre 3 kişinin kim olduğunun ortaya çıkarılmadığını hatırlatan Turunç, “HDP eş genel başkanı 2012 yılında olayı MİT’in gerçekleştirdiğine dair beyanda bulunmuştu” diyerek bu beyanın dikkate alınmadığına dikkat çekti.

18 yaşından müvekkillerine baskı, tehdit, sindirme ve şiddet uygulandığını belirten Turunç, “Tüm bunların ötesinde yargılama aşamasındaki sorunlar bir yana anlamadığımız ve anlaşılmaz bir şekilde çocuk yaştaki müvekkillerimizin incelenmesini Yargıtay 1. Ceza Dairesi duruşmalı yapacak iken dosya bu daireden alınarak, bizce verdiği kararlar ile hukuk katliamı gerçekleştiren 9. Ceza dairesine verilmesidir” dedi.  

Eğer bu ülkede hukuk, adalet, hakkaniyet adına bir damla bir şey kalmışsa, savcılar iddialarımızı inceler, yüksek yargı son gelişmeler ışığında dosyayı süratle yerel mahkemesine gönderir ve müvekkillerimizi derhal tahliye eder” denilerek basın açıklaması sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu