Güncel

ÖGC: “15 günde 5 gazeteci tutuklandı”

H. Merkezi: Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), 2016 Mayıs ayının ilk 15 gününde basına yönelik hak ihlallerini raporlaştırdı. Rapora göre, 8 gazeteci gözaltına alınırken, 5 gazeteci tutuklandı, 4 gazeteci ise gözaltında işkenceye maruz kaldı.

Basın özgürlüğü evrenseldir” diyen ÖGC, gazetecinin halkı doğru bilgilendirmek ve gerçekleri doğru aktarmakla yükümlü olduğunu vurguladı. Egemenlerin savaş başlatmasıyla birlikte, bu haksızlığı ve hukuksuzluğu kamuoyu ile paylaşan gazetecilere de büyük bir baskı uygulandığının altını çizdi.

ÖGC’nin Mayıs ayının ilk 15 günlük raporunun hak ihlalleri şu şekilde sıralandı: “8 gazeteci tutuklandı, 5 gazeteci tutuklandı, 4 gazeteci gözaltında işkenceye maruz kaldı. 2 gazeteci haber takibi sırasında darp edildi, 2 gazeteci tehdit edildi. 3 gazeteci keyfi şekilde engellendi. 3 gazeteci saldırıya uğradı. 7 gazeteci hakkında soruşturma açıldı. 4 gazeteci hakkında 3 dava açıldı. 6 gazeteci cezalandırıldı. Bir haber sitesi 3 sefer sansürlendi. Bir televizyonunu yayını engellendi.

5 server yayın yasağı getirildi. 4 yayın organı yasaklandı. Bu süre zarfında 2 gazeteci işten çıkarıldı.”

 

“Evrensel gazetecilik hakları ve ilkelerine sahip çıkmaya çağırıyoruz”

Gerçekleri yazan gazetecilerin yanında olup haklarını savunmaya devam edeceklerini duyuran ÖGC, “Yine Türkiye hükümetini uyarıp bu baskılara bir an önce son vermesini istiyoruz. Tüm meslektaşlarımızın da kendi haklarını savunmaya ve evrensel gazetecilik hakları ve ilkelerine sahip çıkmaya çağırıyoruz” vurgusu yaptı.

Açıklamanın devamında özgür basın çalışanlarına yönelik saldırılar şu şekilde sıralandı:

ETHA Editörü Arzu Demir, Atılım Gazetesi’nde 15 Ocak 2016’da, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ‘la yaptığı röportaj ve kadın gerillalarla yaptığı röportajlardan oluşan ‘Dağın Kadın Hali’ kitabı ile ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından, ‘örgüt propagandası’ iddiası ile hakkında dava açıldı.

15 Kasım 2015 tarihinde haber takip ettikleri sırada gözaltına alınan JİNHA muhabirleri Ceren Karlıdağ ve Öykü Dilara Keskin hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, ‘Silahlı olarak katılan yürüyüşe ihtara rağmen dağılmama ve terör örgütü propagandası yapma’ iddiası ile dava açıldı. Dava 28 Haziran Salı günü görülecek.

1 Mayıs 2016 tarihinde, Taksim’e çıkmak isteyen gençler ile polis arasında çatışmaların yaşandığı Okmeydanı’nda Özgür Gündem muhabiri Burcu Özkaya, ayağına gaz bombası isabet etmesi sonucu yaralandı.

12 Mayıs 2016 tarihinde, Van girişinde bulunan Kurubaş mevkiinde gözaltına alınan ve başına silah dayatılarak darp edilen DİHA muhabiri Nedim Türfent, kendisiyle görüşmek için Edremit TEM Şube Müdürlüğü’ne giden avukatlardan kaçırılarak Hakkari’nin Yüksekova ilçesine götürüldü.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu