Güncel

OCHA: Efrîn’de 137 binden fazla insan zorla yerinden edildi

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA) hazırladığı rapora göre, TC devletinin 20 Ocak’ta başlattığı Efrîn’i işgal saldırılarıyla birlikte 137 binden fazla insanın zorla yerlerinden göç edilerek, Efrîn’e yakın çevre köylere göç ettiği belirtiliyor.

 

H. Merkezi: OCHA 29 Mart tarihinde Afrin’deki son durum ile ilgili güncellenmiş bir rapor yayımladı. Raporda 20 Ocak-29 Mart tarihleri arasında Afrin’deki insani duruma ilişkin istatistiklere ve bilgilere yer verildi.

 

73 milyonluk ek bütçeye ihtiyaç var

Zorla yerinden edilen nüfusun temel ihtiyaçlarının karşılanması konusunda ciddi bir kriz olduğuna yer verilen raporda, bahsi geçen tarihler arasında 50 bin kişiye gıda yardımı ve 60 bin kişiye su yardımı ve temizlik kitleri ulaştırıldığı belirtildi. 2-6 Nisan tarihleri arasında Türkiye üzerinden Afrin’e ulaştırılmak üzere bir BM yardımı hazırlandığının da belirtildiği raporda, yapılacak yardımlar arasında çocuk giysileri, gıda ve gıda dışı temel ihtiyaç maddelerinin olacağı ve BM’nin ve Şam’da BM insani yardım ekiplerinin Afrin’den çıkartılan nüfusun tamamına insani yardım ulaştırabilmek için 73 milyon dolarlık bir ek bütçeye ihtiyaç duyduğu açıklandı.

 

Yeni bir iç göç dalgası olabilir

Efrîn’den diğer bölgelere gitmek zorunda kalan insanların çok kötü barınma koşullarında yaşamlarını sürdürdükleri belirtilirken, bu bölgelerde başlaması olası çatışmaların yeni bir iç göç dalgasına yol açabileceği uyarısında da bulunuldu.

Raporda, Efrîn ve çevresindeki en büyük insani sorunların, insanlara içme suyu ve temizlik olanakları sağlamak olduğu not edilirken, bölgedeki çatışmaların yaralılar ve hastalar açısından hayati sonuçlar doğurduğu, bazı yerlerde insanların sağlık hizmetine ulaşamadıkları kaydedildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu