Güncel

Nuriye ve Semih İçin Dayanışma: “Nuriye ve Semih öğretmeye devam ediyor”

İstanbul: Gülmen ve Özakça işlerine geri iade edilme talebiyle başlattıkları açlık grevinin 261. gününde Nuriye ve Semih için Dayanışma Süreyya Operası önünde eylem gerçekleştirdi.

Kanun Hükmünde Kararname ile işlerinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın işlerine geri iade edilmeleri için başlattıkları açlık grevinin 261. Gününde Nuriye ve Semih için Dayanışma Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya geldi.  Bir araya gelen kitle açlık grevine dikkat çekmek ve aynı zamanda 24 Kasım Öğretmenler Günü  olmasıyla birlikte Nuriye Gülmen’in doğum günü olması sebebi ile “İyi ki    doğdun Nuriye, iyi ki direndin ve bize direnmeyi öğrettin ” ajitasyonlar çekildi. “Her yer yüksel her direniş”, “Direne direne kazanacağız”, “Devrimci avukatlar onurumuzdur”  ve “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganları atıldı.

Daha sonra Nuriye ve Semih için Dayanışma adına basın açıklamasını okuyan Meltem Servi, Nuriye ve Semih’in başlatmış olduğu direnişin AKP’nin OHAL rejiminin ve KHK zulmünün meşruluğunu sorgulayan güçlü bir pratik olduğuna dikkat çekti. Servi, “Siyasi iktidar bu kaygı ile direnişi sönümlemek için direnişe, direnişçilere, direniş dostlarına ve direnişin avukatlarına yönelik siyasi komplo süreci yürüttü” dedi.

 

“Yeni yaşında direnişi selamlıyoruz”

Servi açıklamasının devamında; bugünün öğretmenler günü olmasına dikkat çekerek, aynı zamanda Nuriye Gülmen’in doğum günü olduğunu söyledi. Servi, “Coğrafyamızda bütün okullarda öğrencilerin öğretmenlerine çeşit çeşit kokan çiçekleri taç yaptığı öğretmenler günü bugün; aynı zamanda Nuriye Gülmen’in doğum günü. Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve direnen tüm eğitim emekçileri çocuklarından çiçek alamadı bugün.  Nuriye Gülmen ve Semih Özakça öğrencilerinin gülen bakışlarından mahrum ve tecrit altındalar. Nuriye’nin dostları olarak girdiği yeni yaşında direnişi selamlıyoruz. Nuriye ve Semih öğretmeye devam ediyor” dedi.

Son olarak Nuriye’nin tutuklanmasına neden olan itirafçı Berk Ercan’ın yanına Fatih Solak isimli itirafçının eklenmesinin aynı olayla ilgili zıt ifade verilerek yapılmaya çalışılan komploya karşı 27 Kasım’da görülecek duruşmaya çağrı yapılarak eylem sonlandırıldı.

{gallery}nuriyevesemihicindayanismaeylemi{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu