Güncel

İnsan hakları ihlalinde TC kara listede

H.Merkezi: Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, kendileriyle işbirliğine gittikleri için hak savunucularına yönelik misilleme yapan ülkelerin isimlerini açıkladı. BM İnsan Hakları Konseyi tarafından yayımlanan ve 1 Haziran 2016 ile 31 Mayıs 2017 tarihleri arasında toplanan bilgilerle hazırlanan yıllık raporda belirtilen 29 ülkeden biri de Türkiye. Raporda Türk devşetini demokratik hakların gaspında önde gelen ülkelerden olduğu açıklandı.

Raporda, BM İnsan Hakları Konseyi ile iletişim kurdukları için hükümetler tarafından cezalandırıldıkları belirtilen insan hakları savunucularının gerçek sayısının daha fazla olduğu, ancak gizlilik ya da mağdurların güvenliği nedeniyle birçok aktivistin listeye dahil edilmediği açıklandı.

BM’nin 2010’dan bu yana her yıl yayımladığı raporda daha önce ülke sayısı bakımından 20’nin üzerine çıkılmamıştı.

Keyfi gözaltı, işkence ve baskın

Raporda, aktivistlere yapılan misillemeler arasında, keyfi gözaltılar, işten çıkarılma, ev ya da ofis baskınları, seyahat yasakları, banka hesaplarının dondurulması, işkence, cinsel taciz ve tecavüz gösterildi. Raporda, 29 ülkeden vatandaşların yaşadığı mağduriyetler aktarıldı. Rapora giren ülkeler ise şöyle:

Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Burundi, Cezayir, Çin, Eritre, Fas, Güney Sudan, Hindistan, Honduras, İran, İsrail, Küba, Meksika, Mısır, Moritanya, Özbekistan, Myanmar, Pakistan, Ruanda, Sri Lanka, Sudan, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tayland, Türkiye, Türkmenistan, Umman ve Venezeula.

Barış İsteyen akademisyen de raporda

Raporun Türkiye kısmında, İnsan Hakları Derneği’nden (İHD) akademisyen Osman İşçi de yer aldı. İşçi’nin, 2016 Aralık ayında KHK ile Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’ndeki görevinden “PKK bağlantısı” iddiasıyla uzaklaştırıldığı belirtilerek, bu durumun İşçi’nin Kasım 2016’da Türkiye’yi ziyaret eden BM Düşünce ve İfade Özgürlüğü Özel Raportörü David Kaye ile birlikte yaptığı çalışmalarla bağlantılı olduğu endişesine yer verildi.

Raporda, İşçi’nin Ocak 2016’da yayımlanan Barış İçin Akademisyenler bildirisini imzalayanlar arasında olduğu da hatırlatıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu