GüncelManşet

NEWROZPÎROZBE | İstanbul’da binler haykırdı “Newroz Direniştir”

Newroz Dirençtir, Faşizme karşı halkların birliği kazanacak” şiarıyla çağrısı yapılan 2018 yılının Newroz’unda binlerce kişi sabah saatlerinde İstanbul’un çeşitli yerlerinden Bakırköy Meydanı’nda “Newroz Direniştir” mesajı verilerek  gerçekleştirildi.

İstanbul: Günler öncesinden hazırlıkları başlayan Newroz İstanbul’da Bakırköy alanında gerçekleştirildi.

Newroz Tertip Komitesi tarafından “Newroz Dirençtir Faşizme karşı halkların birliği kazanacak” şiarıyla çağrısı yapılan 2018 yılının Newroz’unda binlerce kişi sabah saatlerinde İstanbul’un çeşitli yerlerinden Bakırköy Meydanı’nda toplanmaya başladı.

Ulusal kıyafetleri ile rengarenk giyinen Kürt halkı ve devrimci, demokrat kurumlar ellerinde kurum ve “Newroz kutlu olsun” yazılı flamalarıyla coşkulu bir şekilde “Biji serok Apo”, “ Biji Berxwedana Efrine” gibi sloganlarla Newroz alanına aktı.

 

YDG okuru Atmaca gözaltına alındı

Polisin keyfi uygulamaları sonucu onlarca kişi gözaltına alınırken Partizan flamaları bu keyfi uygulamanın sonucu olarak alana alınmadı.  Sahneden Partizan flamalarının alana alınmaması duyuruldu ve kitle tarafından alkış ve zılgıtlarla protesto edildi.

Yeni Demokrat Gençlik okuru Volkan Atmaca ise YDG flaması taşıdığı için gözaltına alındı.

Newroz programı Tertip Komitesinin kısa bir açıklaması ile başladı. Tertip Komitesinin açıklaması Ali Rıza Bilgin tarafından gerçekleştirildi.

Bilgin, Kürt, Zazaca ve Türkçe olarak Efrîn direnişini “çağın direnişi” olarak selamladı.

Bilgin, 2018 Newrozu geleceğin yaşamını belirleyecek olan bir Newrozdur. Özellikle halklarımız açısından faşizme karşı direnişdir, isyanıdır, özgürlüğüdür, yaşamanın inşasıdır dedi.

Kurumlar adına Newrozun ortak metni Sema Barbaroz tarafından okundu.

“Newroz sadece bir destan değil bir yaşamı inşadır” diyen Sema, “Biz bu ülkede yaşayan bütün ezilenler olarak bu düzene karşı birbirimizin ellerini bırakmadan mücadele edeceğimizi haykırmak için buradayız” dedi.

 

“Her zaman mücadele eden halklar kazanmıştır”

IMG 9946

Sema açıklamasının devamında Newroz alanlarından ezilenlerin verdiği nota şudur; Zulüm artık son bulsun. Tarih öğretmiştir ki bütün despotlar ve diktatörler geçicidir. Zulmü tek siyaset biçimi olarak benimseyenler, birlik olan halkların gücüne dünyanın hiçbir yerinde da yanamamış, yıkılmışlardır. Her zaman mücadele eden halklar kazanmıştır. Bu gün bütün ülkede yanan Newroz ateşleri bize insanlığın gelmiş geçmiş İhtilallerini bir kez daha hatırlatsın; Geçmiş kuşakların krallarını ve padişahlarını, faşizmlerini ve despotlarını nasıl tarihe gömdüğünü anlatsın şeklinde sürdürdü konuşmasını.

Sema Ve biz defalarca başardık, yine başaracağız” diyerek “O halde vazgeçmek yok, o halde yılmak yok, o halde geri adım atmak yok. Çünkü Newroz ateşi halkların özgürlüğe adağıdırşeklinde mücadele çağrısı yaptı.

Birlikte attıkları sloganların, söylenen şarkıların, dirençli marşların, özgürlük, ekmek ve barış taleplerinin peşini bırakmayacaklarını sözlerine ekleyerek, Taleplerimizi Newroz’dan 1 Mayıs’a hep birlikte taşıyacağız. Pankartlarımızı Newroz alanlarından 1 Mayıs alanlarına dalgalandıracağız. Söz veriyoruz; Bütün mücadele alanları bizim şarkılarımızla coşacak. Çünkü Newroz kardeşlik halayıdır; isyanın ateşidir. Yakın ateşi, kurun özgürlüğün halayını şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

 

“Gün direnişi yükseltme günüdür”

Leyla Birlik Birlik, Mehmet Tunç’un, Taybey Ana’nın, Cemile’nin selamlarını size getirdim” dedi.

Hiç kimsenin halkın direnişi karşısında duramayacağını vurgulayan Birlik, “Tarih tekerrür ediyor. Ülkemiz üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Günümüz Dehak’ları Efrin’de genç kadınlarımızın ve çocuklarımızın kanını akıtmaya çalışıyor. Gençlerimiz zeytin ağaçlarının dalları gibi direnişi yükseltiyor. Her bir gencimiz Demirci Kawa ve Mazlum Doğan ruhu ile mücadele ediyor. Newroz özgürlük umudunun adıdır. Kürt halkının önderi Abdullah Öcalan dediği gibi ya özgür yaşam ya özgür yaşamı felsefe edindik. Sayın Öcalan’ın Newroz’unu kutluyorum. Efrin’in Mahabat’ın, Amed’in NEwroz’u kutlu olsun. Özgür oluncaya kadar mücadelemizi büyütmeliyiz. Gün direnişi yükseltme günüdür dedi.

Birlik’in konuşması sırasında sık sık “Katil Erdoğan” sloganı atıldı.

Newroz mitinginde tutsak milletvekilleri ve siyasetçilerin mesajları da okunurken, Grup Vardiya ve Koma Gulên Xerzan direniş ezgileri ile Newroz coşkusuna eşlik etti.

 

“Dün Efrin’de dikili olan Kawa’nın heykeli binlerce olarak bu alandadır”

Gülistan Koçyiğit sahneye çıkarak konuşmasını yaptı. Gülistan, kurulan zulüm saltanatı devam ettirilmek istendiği belirterek, bunca zulmün bir avuç milyonerin cebi doldurmak için yapıldığını dile getirdi.

“Ortadoğu’yu kan gölün getirenler her gün biraz daha şiddete saplanıyorlar” diyerek Efrin’in işgal edilmesine dikkat çeken Gülistan, Efrin’de Hatice Ana, Hasan amcanın bu ülkenin insanına nasıl zarar verebilir tabi ki bir zararı yok ama onlar AKP-MHP ile birlik oluşturup tehdit var, devletin beka sorunu var dediler ancak bir beka sorunları yok. Olsaydı bu Newroz alanına müdahale ederlerdi. Ama AKP-MHP’nin bir beka bir koltuk sorunu var. Bunun için daha fazla ölüme, daha fazla şiddete ihtiyaçları var. Dün Efrin’de yıkılan Kawa’nın heykeli bugün binlerce olarak bu alandadır. Bugün gülerden Efrin’dir.

Gülistan, TC devletin Efrin’i kurtardık sözlerine değinerek “Öyle olsaydı binlerce Efrinli seni karşılardı. Siz Efrin’i kurtarmadınız işgal ettiniz” dedi.

 

“Efrin Efrinlilerindir”

HDP Eş genel Başkanı Sezai Temelli, binlerce yıl önce yakılan Kawa’nın özgürlük ateşi yanmaya devam ediyor. Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrite vurgu yapan Temelli, bugün binlerce arkadaşlarının tutsak olduğunu belirterek tutsak milletvekillerine selam gönderdi.

Temelli, “Bugün yakılan ateşin direnişidir ve DEHAK’lardan kurtulana dek yanmaya devam edecek” dedi.

Suriye’de savaşa ve katliama değinen Temelli, DAİŞ dediğimiz çetelerin giremediği tek yerin Efrin olduğunu vurgulayarak, “Efrin Demokrasi, barış bahasıydı. Orada Kürtler, Türkler, Araplar birlikte demokrasi örneği içinde bir yaşam örneği gösterdi” dedi.

Birileri bu yaşama tamallü edemedi. Bugün Efrin çekildi çünkü talan ve yağmacılığı teşhir etmek için çekildi ve yarın mutlaka döneceklerdir. Efrin Efrinlilerindir” dedi.

Temelli, Efrin işgal ve katliamı karşısında emperyalistlerin sessizliğe dikkat çekerek “hepsinin birer hesabı var” dedi.

Kendi iktidarı için zülüm her yere yayanlara karşı halkın buna dur diyeceği dile getirerek diyerek mücadeleyi omuz omuz omuza büyütmenin zamanı olduğunu vurguladı.

Newroz programı saat 17.00’da atılan slogan ve çekilen halaylarla sona erdi.

{gallery}istanbul-newrozu-2018{/gallery}

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu