Güncel

Newroz için ortak açıklama: “Newroz faşizme karşı halkların baharıdır, halklar kazanacak”

H.Merkezi: Amed’te bu yılki Newroz kutlamaları “Newroz direniştir, faşizme karşı halkların baharıdır. Faşizm kaybedecek, halklar kazanacak” şiarıyla gerçekleştirilecek. Newroz programı için Amed’te bir araya gelen kurum temsilcileri “Savaşa karşı barış mesajı milyonlar tarafından haykırılacaktır. Milyonların meydanda barışı, eşitliği talep edeceği bir Newroz olacaktır” dedi.

Newroz kutlamaları için bir araya gelen HDP, HDK, DTK, TJA DBP, ÖSP, HAK-PAR, DDKD eş başkanları, sözcüleri, temsilcileri ve aktivistleri Amed Demir Otel’de Newroz programına ilişkin ortak bir basın toplantısı düzenledi.

 

Efrîn’e yönelik işgal girişimi Newroz alanlarında protesto edilecek

Toplantıda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 11 Şubat’ta düzenledikleri kongrelerine katılan halkın önemli mesajlar verdiğini hatırlattı. Buldan, “Demokrasiye, barışa, özgürlüklere katılan inanç bir kez daha açığa çıktı. Demokrasi, eşitlik, özgürlük mücadelemizi taçlandıracağımız bir Türkiye yaratacağımızın sözünü veriyoruz” dedi.

Kongrede halkın önemli bir mesaj verdiğini aktaran Pervin Buldan’ın konuşmasının devamı şu şekilde,

Faşizme karşı direnmenin, tekçiliğe karşı çoğulculuğun önemi iletildi. Esarete karşı özgürlüğe muhtaç olduğumuz iletildi. Sayın Öcalan’a uygulanan tecridin kabul edilmediği mesajı varildi. Afrin operasyonunu Türkiye halklarının kabul etmediği mesajı verildi. Siyasi soykırım operasyonlarının kabul edilmediği mesajı verildi. Bölgemizde yaşanan tarihi gelişmeler zulüm tarihinin direnişlerle yok olacağını açığa çıkarmıştır. 2018 Newroz’unun zulüm, savaş, işgal, kriz politikalarına karşı güçlü bir direnişin ortaya çıkması bakımından anlamlıdır. Bu yılki Newroz kutlamalarına katılacak milyonlar sel olup meydanlara aktıklarında 5 Nisan 2015’ten beri Sayın Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecridin kabul edilmediğini haykıracaktır. Ayrıca Afrin’e yönelik işgal girişimi Newroz alanlarında bir kez daha protesto edilecektir” sürdürdü.

Newroz şiarının “Newroz direniştir, faşizme karşı halkların baharıdır. Faşizm kaybedecek, halklar kazanacak” şeklinde belirlendiğini açıklayan Buldan, “Bir kez daha tüm halkımızı her meydana davet ediyoruz. Aynı zamanda Ankara’nın yani hükümetin Newroz alanlarından verilecek mesajları iyi okumasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Basın toplantısında DTK Eş Başkanı ve Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit, DDKD Genel Başkanı Veysi Askar, ÖSP Başkan Yardımcısı Nusrettin Maçin, halkları Newroz kutlamalarına katılmaya çağırdı.

Gülistan Koçyiğit, “Bizler 21 Mart’ta Newroz alanlarında haklarımız için sokaklarda olacağız. 2018 Newroz’unu barış, özgürlük, kardeşlik Newroz’u yapacağız. Savaşa karşı barışın sesini yükselteceğiz. ‘Barış ateşten gömlek de olsa biz o gömleği giymeye varız’ diyeceğiz” şeklinde konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu