Makaleler

Mısır’da askeri konsey darbesi!

Tunus’la başlayan halk isyanlarının ikinci fakat bölge için en önemli durağı Mısır adeta kaynayan kazan. 30 yıllık devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’i deviren halk ayaklanmasının sembolü haline gelen Tahrir Meydanı görünen o ki bir kez daha büyük bir direnişe sahne olacak. Zira, cumhurbaşkanlığı için ikinci tur seçimlerinin yapıldığı Mısır’da ordu yönetimi devretmemekte kararlı görünüyor.

Yüzde 50’lik bir katılımla gerçekleştirilen ilk tur seçimlerinde İhvan (Müslüman Kardeşler) adayı Muhammed Mursi ve Mübarek döneminin son başbakanı olan eski hava kuvvetleri komutanı Ahmed Şefik ikinci turda yarışmaya “hak kazanmıştı”.

Seçimlere katılımın yüzde 40’lara düştüğü ikinci tur seçimlerinde Özgürlük ve Adalet Partisi (ÖAP) adayı Muhammed Mursi 22 milyon 459 geçerli oyun yüzde 52.3’ünü (11 milyon 751 oy) aldı. Ahmet Şefik ise birinci turda % 23.3, ikinci turda ise oyların yüzde 47.6’sını (10 milyon 707 oy) aldı.

İlk kez Cumhurbaşkanını seçimle iş başına getirecek olan Mısır’da Askeri Konsey ise Mübarek rejimini aratmıyor. 1 Temmuz’da yetkilerini cumhurbaşkanına ve meclise devretmesi gereken Askeri Konsey, yetkilerin önemli bir kısmını elinde tutmaya devam edeceğini açıkladı. Yalnızca bu da değil! Konsey, geçici Anayasa niteliğinde bir deklarasyon yayımladı. Buna göre; yasama ve devlet bütçesini belirleme yetkisi ile ülkenin kalıcı anayasasını yapacak olan 100 üyeli heyetin seçim yetkisi de konseye veriliyor. Ayrıca seçilecek cumhurbaşkanı meclis yerine Askeri Konsey önünde yemin edecek. Cumhurbaşkanı, Askeri Konsey’in onayını almadan savaş ilan edemeyecek.

Heyet, herhangi bir sebepten anayasayı yazma görevini yerine getiremezse yeni heyet bir hafta içinde Askeri Konsey tarafından yeniden seçilecek. Askeri Konsey, yeni anayasanın “Devrim” (Halk ayaklanması kastediliyor) ve Mısır’ın eski anayasası ile çatışan maddeleri barındırdığına kanaat getirirse 15gün içinde değişiklik talebinde bulunabilecek. Olası bir durumda Cumhurbaşkanı askeri müdahale emri veremeyecek. Sadece talep edebilecek. Müdahale kararını Askeri Konsey verecek. Bu da yetmezmiş gibi Konsey, çoğunlu üst düzey askerlerden oluşan Ulusal Savunma Konseyi’nin kurulduğunu açıkladı.

Öte yandan ikinci tur seçimlerinin arifesinde Anayasa Mahkemesi meclisin üçte birini oluşturan 166 bağımsız milletvekilinin usulsüz seçildiklerini gerekçe göstererek vekilliklerini düşürdü ve meclisi feshetti. Meclise girmek isteyen milletvekilleri ise meclise alınmadı. Mısır’da “az demokrasili”, bol seçim soslu bir askeri darbe süreci yaşanıyor özetle!

Mısır ordusuna her yıl 1 milyar üç yüz milyon dolar “yardım yapan” ABD ise kameralar önünde Konsey’in tavrını “demokratik” bulmadığını açıkladı. Ancak Mübarek’i gözden çıkaran ABD’nin, ordu üzerinde hala büyük oranda etkili olduğu düşünüldüğünde bu “anti-demokratik” çıkışın ABD’den izinsiz yapılması pek mantıklı görünmüyor. ABD’nin İhvan’la bir süredir açıktan görüşmeler yürüttüğü ve birçok noktada uzlaşma sağlandığını da belirtmeli. Yani her durumda seçimlerin galibi ABD diyebiliriz!

Konseyin açıklamaları duyulur duyulmaz Mısır halkı ise bir kez daha Tahrir Meydanı’na aktı. 100 binler Konsey’i protesto ederek meclise girmek istedi.

Peki, bundan sonra ne olacak? Bu soruya net bir cevap vermek bugün için pek mümkün değil. Çünkü bunun yanıtı büyük oranda Mübarek’i deviren Tahrir ruhunun yeniden canlanıp canlanmayacağına bağlı. Ancak daha önce Mübarek’in devrilmesi ve demokrasi talebiyle gerçekleştirilen eylemlerin bugün seçimleri kazanmasına karşın “mağdur” durumundaki İhvan’ın yatağına akması kuvvetle muhtemel. Tahrir Meydanı’na Mübarek devrilmeden hemen önce inen İhvan’ın bu kez tüm milletvekilleriyle birlikte arz-ı endam etmesi de buna bir delil sayılabilir. Görünen o ki Mısır halkı, ikisi de ABD’nin uşağı durumundaki Askeri Konsey ile İhvan tarafından kurulan bir mengeneyle ezilecek! Mısır halkının değişim isteyen Tahrir ruhu İhvan’ın “demokrasi” bayrağı altında mücadeleye çağrılacak. Ancak kesin konuşmak için yine de çok erken. Zira Mısır’da isyan başlamadan birkaç gün önce ABD istihbaratı, Mübarek’in sarsılmaz bir gücü olduğunu rapor ediyordu! İkinci bir sürpriz neden olmasın?

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu