Güncel

Motosikletli polis 17 yaşındaki çocuğa çarptı, 8 aydır soruşturmada ilerleme yok

Motosikletli polisin çarptığı oğlu Ahmet Çetin Genç’in ölümüne dair soruşturmanın 8 aydır sonuçlanmamasına isyan eden baba Doğan Genç, “Failler belli ama tutuklanan yok. Adaleti nerede arayalım" dedi.

Urfa’nın merkez Haliliye ilçesinde 31 Aralık 2020 günü üzerinde bulundukları motosiklete Adliye Kavşağı’nda Motosikletli Polis Timleri’nin çarpması sonucu yaşanan kazada sürücü M.K. ile birlikte yaralanan Ahmet Çetin Genç (17), kaldırıldığı hastanede 74 gün yoğun bakımda süren tedavisinin ardından 14 Mart’ta hayatını kaybetti. Kazaya dair açılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan motosiklet sürücüsü M.K., yeşil ışıkta geçtiğini, kazanın polis motosikletinin kendilerine çarpması sonucu meydana geldiğini anlattı.

Genç’in ölümüne sebep olan F.S. isimli polis  ise, ifadesinde M.K.’nin kontrolündeki motosikletin kendisine çarptığını öne sürüp, karşı tarafı suçladı. Serbest bırakılan polis, izne ayrıldı. Yaşamını yitiren Genç’in ailesi de, avukatları aracılığıyla polis F.S. ile birlikte çocuklarını stajyer olarak işyerine gönderen okul yönetimi, işyeri sahibi ve motosikletin sürücüsü M.K. hakkında şikayetçi oldu. Genç’in ölümünden iki ay sonra valilik F.S. adlı polis hakkında soruşturma izni verdi. Ancak kazanın üzerinden 8 ay geçmesine rağmen açılan soruşturma hala sonuçlanmadı. Polis F.S. Viranşehir’de görevini sürdürüyor.

Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Barış Polat’a konuşan, kazada oğlunu yitiren baba Doğan Genç soruşturmanın hala sonuçlanmamasına öfkeli.

Lise öğrencisi oğlunun, aynı zamanda  Urfa Spor alt yapısında lisanslı futbolcu olduğunu söyleyen baba Genç, “Ben oğlumu okula göndererek hükümete teslim ettim. Staj yaptığı yerde motosiklet ile bir başkasının arkasında işe gönderilmiş. Yunus polisleri kırmızı ışık ihlali yaparak çocuklara çarpmış. Oğlum olay yerinde ağır yaralandı. 74 gün boyunca hastanede can çekişti” dedi.

Oğlunun ölümü sonrasında devlet yetkililerinden kimsenin gelip kendilerine başsağlığı bile dilemediğini paylaşan Genç, “Oğlumun ölümüne sebep olan polis kazadan sonra bir ay izne gitti. Bu polis şu an Viranşehir’de görevinin başında. Bu da şu anlama geliyor. Artık kim önüne gelirse vurup öldürebilir. Adalet böyleyse, bu da böyle yapar” ifadelerini kullandı.

Fail belli, tutuklama yok

Baba genç, “Oğlumun failleri belli ama tutuklanan yok” diyerek, fail polis hakkında açılan soruşturmada şu ana kadar bir ilerleme olmamasına isyan etti. “Adaleti nerde arayalım?” diye soran Genç, şöyle devam etti: “Oğlumun kanı yerde kaldı. Dava açılmadı. Oğlumun ölümüne sebep olanların hepsi belli, neden kimse tutuklanmıyor? Dilerim adalet er ya ada geç yerini bulur. Bu olayın tam tersi olsaydı, şimdiye çoktan tutuklanmıştık. Oğlumu resmen katlettiler. Oğlumun vefatının üzerinden 4 ay geçti. Bu kaza 8 ay önce oldu. Oğlum kaç gün önce 18 yaşına girdi. Ciğerimiz yandı. Ama hükümet bize adaleti sağlamadı. Bayramımız yasla geçti.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu