GüncelManşet

Metal grevi bir çok fabrikada başladı

H.Merkezi: DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu EMİS’e bağlı 4 ilde 13 fabrikada 2 bin 200 işçi greve çıktı.

Toplu Sözleşme Görüşmelerinin tıkanması ile Birleşik Metal İş Sendikası bağlı metal işçileri bugün 4 ilde greve çıktı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’na (Birleşik Metal İş) üye 2 bin 200 işçi İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Manisa’daki örgütlü olduğu fabrikalara “Bu iş yerinde grev var” pankartını asarak ve önlüklerini giyerek grev başlattı.

İşçiler bulundukları fabrikalarda, “Patronların kulu, kölesi olmayacağız”, “Kurtuluş yok tek başına, ya beraber ya hiçbirimiz” vb sloganlarla grev halayları kurdu.

Schneider Elektrik, Schneider Enerji, ABB Elektrik ve Grid Enerji (Alstom) bünyesindeki fabrikalarda greve çıkan işçilere diğer fabrikalarda çalışan işçiler destek verdi.

Gebze’de bulunan General Elektrik işçileri, toplu sözleşme talepleri için greve çıktı.

“Bu iş yerinde grev var”

Birleşik Metal-İş’le EMİS arasında süren toplu sözleşme sürecinde yaşanan tıkanma üzerine grev oylaması yapılmış işçilerin ezici çoğunluğu grevden yana oy kullanmıştı.

Greve 2 gün kala EMİS aynı sözleşme üzerinde küçük bazı değişiklikler yaparak anlaşma teklifinde bulunmuş ve Birleşik Metal-İş bu teklifi de işçilere oylatmıştı. İşçilerin grev kararlılığı üzerine bu sabah itibariyle fabrikada üretim durduruldu.

Fabrika önünde toplanan işçiler sloganlarla fabrikaya yürüdü. “Bu iş yerinde grev var” pankartını fabrikaya asan işçiler, ardından grev halayı çekti.

Grevdeki işçilere diğer fabrikalardan işçiler de destek verdi.

Haklarını talep eden metal işçileri, Schnider Elektrik’e bağlı Manisa, İstanbul ve İzmir Çiğli fabrikaları, ABB Elektrik’e bağlı İstanbul’daki Dudullu, Kartal, Sarıtaş, Tuzla, Elmek, Kartal, İzmir ve Kocaeli Dilovası’ndaki fabrikaları ile GE Grid Solution ve Schnider Enerji fabrikalarında greve çıktı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu