Güncel

“Mersin HDK Gözaltı ve Tutuklamaları Protesto Etti”

Mersin: HDK Mersin örgütlülüğü tarafından KESK’e ve ESP’ye yönelik yapılan gözaltı- tutuklama terörü, 26 Haziran günü saat 12.30’da Taş Bina önünde yapılan bir basın açıklamasıyla protesto edildi.

“Gözaltılar tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz!” yazılı pankartın arkasında bir araya gelen kitle tarafından; “Yaşasın devrimci dayanışma”, “İşte sendika işte KESK”, “Gözaltılar tutuklamalar serbest bırakılsın”  sloganlarının sık sık atıldığı eylemde SDP ve TÖP’e, Türkiye Gerçeği, RED, Bilim ve Gelecek dergileri yönetici ve yazarlarına kolluk kuvveti tarafından düzenlenen operasyonlarda, düzmece iddialar hazırlanarak tutuklandıklarına ve AKP Hükümetinin, TMK kapsamında en ufak bir muhalefeti bastırmak için her türlü hukuksuzluğa başvurduğuna değinildi. Mersin Hakların Demokratik Kongresi İl Meclisi adına HDK Mersin Eş sözcüsü Meral Tatar’ın okuduğu basın metninde: “Bu defa ESP’ye yönelik bir operasyon başlatılmış ve birçok kişiyle birlikte, aralarında HDK Yürütme Kurulu Üyesi İbrahim Çiçek ile HDK Anayasa Komisyonu Üyesi Ziya Ulusoy da gözaltına alınmuştır. 2006 yılnda sosyalistleri hedefleyen ‘Gaye Operasyonu’ kapsamında tutuklanan 3 sosyalist tahliye edildikten bir yıl sonra önceki gün yeniden gözaltına alındı. Yine ESP Yöneticilerinin de aralarında olduğu 6 sosyalist de bir gün önce gözaltına alınmıştı.” denilerek ESP’ye yönelik başlatılan operasyon teşhir edildi.

Basın açıklamasının sonunda HDK tarafından, gözaltına alınan 6 ESP’linin bırakılması ve sendikalara yönelik yürütülen devlet terörünün son bulması istenerek AKP hükümetinin zorba tutumları kınandı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu