Güncel

Mehmet Aksoy: İnsanlık Anıtı’nı tekrar yerine koyacağım

2006 yılında Kars’ta yapılan ve Erdoğan’ın ‘ucube’ diyerek yıktırdığı İnsanlık Anıtı’nın yaratıcısı Mehmet Aksoy: “İnsanlık Anıtı’nı tekrar yerine koyacağım”

Heykeltraş Mehmet Aksay tarafından 2006 yılında Kars’ın Merkez ilçesinde bulunan Üçler Tepesi’ne yapılan ardından dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ın ‘ucube’ olarak nitelediği ‘İnsanlık Anıtı’ 2011 yılında Erdoğan tarafından yıktırılmıştı.

2014 yılında heykeltraş Aksoy, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. AYM’nin 5 yıl sonra verdiği kararda dönemin başbakanı Erdoğan’ın Aksoy’a tazminat ödenmesine hükmetti.

Aksoy’un ifade ve sanat özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verildi.

Karar, 6 muhalif üyeye karşılık 8 oyla alınırken kararın gerekçesi 2 ay içerisinde açıklanacak.

Heykeltraş Mehmet Aksoy daha önce de anıta “ucube” dediği gerekçesiyle Erdoğan hakkında tazminat davası açmış, mahkeme verdiği kararda 2015’te Erdoğan’ı 10 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkûm etmişti.

“İnsanlık Anıtı’nı tekrar yerine koyacağım”

Konuya ilişkin Bianet’e konuşan Aksoy, “İnsanlar iktidarın gücüne dayanarak kendilerini hukukun üstünde görüyorlar. Bu karar hukukun bireylerin üstünde olduğunun göstergesidir. Bu karar sanat ve ifade özgürlüğünün göstergesidir. Ucube’ denilen sanatım insanlık anıtı olarak aklandı. Cumhurbaşkanı bu karar doğrultusunda ‘ben yaptım oldu’ fikriyatının karşılık bulmadığını anlar umarım ve düşüncelerini yeniden gözden geçirir. Heykelinmin yıkılması dünya kamuoyunun gözünde Türkiye’nin imajını zedeledi. Ama ben sanatımın gücüne inanıyorum ve sanatımı icra etmekten vazgeçmedim. İnsanlık Anıtı’nı tekrar yerine koyacağım. Bu kez heykelin yaşadıklarını da kaydederek inşa edeceğim” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu