Güncel

‘Mayıs şehitlerinin direniş geleneğini sürdüreceğiz’

Mayıs ayı şehitlerini anan Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, onların ortaklaştığı mücadele hattında ortaklaşacaklarını ve direnişlerinin süreceğini kaydetti.

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, Mayıs ayında ölümsüzleşen İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler’i andı. Mayıs ayının zulme başkaldırı ve direnç ayı olduğu kaydedien anmada, Mayıs ayı şehitlerinin mücadelesinin yükseltileceği de vurgulandı.

Basın metnini okuyan Hıdır Yıldız, İbrahim Kaypakkaya’nın 24 yıllık yaşamının, devrimci mücadele içinde şekillendiğini ve komünist nitelik kazandığını belirtti. Yıldız, “Çeşitli ulus, milliyet ve mezheplerden emekçi halkın kurtuluşuna adanmış bir yaşamda, yaratıcı bir şekilde uyguladığı komünist fikirlerin yanı sıra aylar süren ağır işkenceler karşısında takındığı boyun eğmez tavrıyla ülkemiz devrimci hareketine ‘ser verip, sır vermeme’ ilkesini kazandırmıştır. Kaypakkaya, işkence tezgahında 90 günde örülen direnişin sonucunda 18 Mayıs 1973’te Diyarbakır zindanında katledildi” dedi.

Haki Karer’in ise Ordulu bir Türk olarak, Kürt hareketinin kurucu önderlerinden biri olduğunu hatırlatan Yıldız, kendini Kürt halkının kurtuluş mücadelesine adayan Karer’in 18 Mayıs 1977’te Dilok’ta düştüğü bir pusuda katledildiğini söyledi. Yıldız, “Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Necmi Öner ve Mahmut Zengin faşist cunta döneminde, Diyarbakır zindanında, siyasi tutsaklara karşı aymazca sergilenen işkencelere karşı tepkilerini, 33. koğuşta kendilerini ateşe vererek ortaya koymuş 4 yiğit yurtseverdir. Eylemleri aşina olunan direniş pratiği içerisinde bir dönemeç olmuş, isimleri tümden düşmana karşı mücadele, teslimiyetin reddi olarak kodlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Mayıs ayı şehitlerinden aldıkları direniş geleneğini sürdüreceklerinin altını çizen Yıldız, şöyle devam etti: “Kızıldere’den Amed zindanlarına, İbrahimlerden Denizlere, Sinan Cemgiller’den Dörtlere, Haki Karerler’den Orhan Bakırlar’a, Mayıs’ı bize miras bırakan devrimcileri anarken onları ortaklaştıran direniş ruhunu sahipleneceğimizi, zulme karşı boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz. Onların ortaklaştığı mücadele hattında ortaklaşacağız, faşizme karşı mücadeleyi yükselteceğiz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu