Güncel

Mardin Hapishanesi’nde vaka sayısı artıyor: 2 tutsak hastaneye kaldırıldı

Mardin Barosu yaptığı açıklamada yaklaşık 200 tutsağın koronavirüse yakalandığını ifade etti

Mardin E Tipi Kapalı Hapishanesi’nde koronavirüs (Kovid-19) vakalarının arttığı yönündeki haberler üzerine Baro İnsan Hakları ve Cezaevi Komisyonu, yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, avukatların aldıkları haberler üzerine müvekkilleri ile görüşmeler gerçekleştirdiği ve edindikleri bilgilere göre; çoğunluğu adli tutuklular arasında olan vaka sayılarının 200’e yaklaştığı belirtildi.
Açıklamada ayrıca test sonucu negatif olan tutsaklar ile pozitif olan tutsakların bir arada tutulduğuna yer verildi. Kronik hastalığı olan 2 tutuklunun durumunun ağır olduğuna da dikkati çekilen açıklamada, infaz koruma memurlarının giymeleri gerektiği koruyucu kıyafetleri giymedikleri, kapalı görüş yapan avukatlara ise koruyucu kıyafet giyme zorunluluğu uygulandığına yer verildi.
Açıklamada tutukluların sağlık hizmetine erişiminin sağlanması, barınma ve beslenme koşullarının uygun hale getirilmesi gerektiği belirtilerek, tutukluların temel hak ve hürriyetlerine ilişkin sürecin takipçisi olunacağı vurgulandı.
Öte yandan tutuklu yakınları ve avukatlarından alınan bilgiye göre, kronik hastalığı olan 2 tutsak durumlarının ağırlaşması üzerine hastaneye sevklerinin yapılarak, yatışlarının yapıldığı öğrenildi.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu